Dodržiavanie spotrebiteľských práv nie je samozrejmosťou ani pri projekte Zelená domácnostiam

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zelená energia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Dodržiavanie práv spotrebiteľov pri inštaláciách malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) nie je samozrejmosťou. Upozorňuje na to Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam rozdáva domácnostiam dotácie na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja.

Pri inštaláciách podporovaných zariadení platia podľa generálneho riaditeľa SIEA Stanislava Jurikoviča pri riešení sporov rovnaké pravidlá ako pri súkromných investíciách.

Výber zhotoviteľa a uzatváranie zmlúv

Užitočné odporúčania, na čo si dať pozor pri výbere zhotoviteľa a uzatváraní zmlúv, ale aj ako postupovať pri preberaní diela a reklamáciách, na seminári prezentovali zástupcovia Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), Európskeho spotrebiteľského centra v SR, Spoločnosti ochrany spotrebiteľov a SIEA.

„Výber zhotoviteľa je vždy na výlučnom rozhodnutí domácnosti a dôležité je, čo je uvedené v zmluve, ktorú medzi sebou uzatvorili. Ak nastane problém, nemáme ako SIEA možnosť zasahovať do vzájomných zmluvných vzťahov. Aj preto sme radi, že sme s expertmi objasnili, v akých prípadoch sa môžu domácnosti obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ako môžu pomôcť spotrebiteľské organizácie a kedy riešenie zostáva na rozhodnutí súdu,“ dodal Jurikovič.

SIEA bude so SOI naďalej úzko spolupracovať. Obe inštitúcie sa budú informovať o sťažnostiach a zisteniach súvisiacich s projektom Zelená domácnostiam. SOI dohliada na dodržiavanie práv spotrebiteľov a postupov pri reklamačnom konaní, ktoré sú definované v zákone na ochranu spotrebiteľa.

Alternatívne riešenie spotrebiteľských sporov

Domácnosti jej môžu adresovať podnety aj pri podozrení, že výrobok môže byť nebezpečný. Ak vzniknú problémy medzi spotrebiteľom a dodávateľom, je možné bezplatne využiť alternatívne riešenie spotrebiteľských sporov mimosúdnou dohodou, ktorá je pre strany sporu záväzná.

V pokračovaní projektu Zelená domácnostiam bude z Programu Slovensko k dispozícii 151 miliónov eur, čo je príležitosťou pre desiatky tisíc domácností, ale aj zhotoviteľov. Ide o dotácie na fotovoltické panely, slnečné kolektory, kotly na biomasu, tepelné čerpadlá a veterné turbíny.

„Sme radi, že náš projekt domácnosti motivuje, avšak dodržiavanie práv spotrebiteľov pri inštaláciách zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie nie je samozrejmosťou. Preto sme v spolupráci so SOI a spotrebiteľskými organizáciami pripravili rady, ako si pri inštaláciách zabezpečiť korektné obchodné vzťahy a dohodnúť pre obe strany férové zmluvy. Tie by mali ochrániť domácnosti aj v prípadoch, že všetko nevyjde podľa pôvodných plánov a predstáv,“ uzavrel Jurikovič.

SIEA pripravuje ďalší zo série seminárov na tému Zelená domácnostiam v bytových domoch. Podujatie, na ktorom zástupcovia SIEA vysvetlia, ako môžu bytové domy využiť poukážky na inštaláciu fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel, kotlov na biomasu a solárnych kolektorov, sa uskutoční v stredu 13. decembra tohto roka. Prístupné bude aj online. Otázky k téme je možné zasielať vopred, v prípade záujmu o osobnú účasť je potrebné vyplniť registračný formulár.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav Jurikovič
Firmy a inštitúcie ESC Európske spotrebiteľské centrumSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúraSOI Slovenská obchodná inšpekciaSpoločnosť ochrany spotrebiteľov