Nečakané zablokovanie Suezského prieplavu, ktorý je jedným z hlavných prepravných trás tankerov prevážajúce ropu či LNG plyn, ovplyvnilo trhové ceny zemného plynu len mierne.
Trh sa obával, že presmerovanie tankerov predĺži o 10 až 15 dní dodávku ropy či plynu, s čím by boli spojené vyššie náklady na prepravu po dlhšej trase plavby. V pondelok ráno čakalo na uvoľnenie kanála najmenej pätnásť LNG tankerov.
„Nakoľko sa už kanál podarilo uvoľniť, vplyv na ceny je limitovaný. Pôvodné obavy, že kanál môže byť zablokovaný aj niekoľko týždňov, sa tak našťastie nepotvrdili,“ uviedol na webe Slovenského plynárenského a naftového zväzu slovgas.sk riaditeľ divízie stratégie a rozvoja podnikania Stredoslovenskej energetiky Ivan Weiss.
Spotreba vo firmách klesne
Krátkodobé ceny zemného plynu sa počas predchádzajúcich týždňov pohybovali vzhľadom na začiatok jarného ročného obdobia na relatívne vysokých úrovniach. Podporované boli podľa Weissa najmä vývojom teplôt, ktorý bol pod dlhodobým normálom.
Regulačný sandbox na rozvoj inovácií nepriamo podporí ÚRSO miliónom eur, štát sa k úradu zatiaľ nepridá
„Neistotu počas minulého týždňa podporila tiež situácia v Suezskom prieplave, ktorá znamenala obmedzenie v dodávkach LNG do Európy. Ceny rástli aj pre výpadok nórskych dodávok do Európy,“ doplnil.
Cena na rakúskom CEGH VTP pre dodávku 31. marca bola 18,8 eura za megawatthodinu. Pred tromi týždňami to bolo o 80 centov menej. Ochladenie počas veľkonočných sviatkov sa podľa Weissa nemusí pretaviť do rastu cien, pretože bude obmedzená spotreba vo firemnej sfére.
Spomalilo sa vyprázdňovanie zásobníkov
Pohľad na vývoj toku plynu cez Veľké Kapušany na Slovensko za ostatné tri týždne ukazuje stabilitu na úrovni 800 gigawatthodín za deň. Rovnako sa zmenšila podľa Weissa volatilita nominovaných objemov cez Lanžhot na Slovensku, ktoré sa pohybujú na úrovni 400 gigawatthodín za deň.
Aktuálne teplejšie jarné počasie sa má počas Veľkej noci opäť výrazne zmeniť a teploty sa vrátia pod sezónny normál. To by mohlo mať podľa Weissa dopad aj na začiatok vtlačnej sezóny. Stav zásobníkov v Európe sa zastabilizoval mierne pod úrovňou 30 percent, čo je oproti situácii pred rokom rozdiel o približne štvrtinu objemu. „Za ostatné tri týždne vidíme spomalenie poklesu,“ podotkol Weiss.
Slovenské podzemné zásobníky sú aktuálne plné na 42 percent a za tri týždne klesol ich stav len o 2 percentá. Od konca minulého týždňa dokonca mierne rastie ich plnosť. Ukrajinské zásobníky sú pod 37 percentnou úrovňou naplnenosti a tiež sa spomalilo ich vyprázdňovanie.