Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za referenčnú pre svetové trhy, sa o 7:33 GMT obchodovala na úrovni 28,17 USD za barel, čo bol pokles o 2,7 % oproti piatkovému záveru.
Ceny ropy v pondelok klesli najnižšie od roku 2003. Reagovali tým na zrušenie embarga na vývoz ropy z Iránu. Sankcie zavedené v reakcii na kontroverzný iránsky jadrový program zrušili USA a EÚ v sobotu. Členský štát Organizácie krajín exportujúcich ropu následne oznámil, že svoj export je pripravený navýšiť o 500 tis. barelov denne. Z maxím na úrovni zhruba 2 mil. barelov denne (bpd) v roku 2011 sa export ropy z Iránu po uvalení sankcií prepadol na čosi viac ako 1 mil. mil. bpd. Ceny ropy na svetových trhoch, kde výrazne prevažuje ponuka nad dopytom, sa dlhodobo pohybujú na rekordných minimách.
Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za referenčnú pre svetové trhy, sa o 7:33 GMT obchodovala na úrovni 28,17 USD za barel, čo bol pokles o 2,7 % oproti piatkovému záveru. V skoršom obchodovaní cena klesla až na 27,67 USD za barel, teda najnižšie od roku 2003. Ľahká americká ropa zlacnela o 64 centov na 28,78 USD za barel. Prechodne sa ocitla na úrovni 28,36 USD, čo bolo rovnako najmenej od roku 2003.
Zvýšené dodávky z Iránu zasiahnu trh, ktorý s ťažkosťami absorbuje nadmernú produkciu z USA, Ruska a Blízkeho východu. „Hlavní producenti dodávajú nad rámec dopytu 2 až 2,5 mil. barelov denne. Otázkou je, ako dlho môžu udržať nadprodukciu na tejto úrovni,“ uviedol v pondelok výkonný riaditeľ banky HSBC Stuart Gulliver. Niektorí analytici však upozorňujú, že zotavenie iránskeho exportu po rokoch nedostatočných investícií potrvá dlhší čas.