Reagovali tým na obavy, že spomaľujúca čínska ekonomika zníži dopyt po komodite v čase, keď globálne trhy čelia jej prebytkom.
Ceny ropy v pondelok klesli na nové 6,5-ročné dno. Reagovali tým na obavy, že spomaľujúca čínska ekonomika zníži dopyt po komodite v čase, keď globálne trhy čelia jej prebytkom. Cena ropy Brent bola o 6:17 GMT na úrovni 44,07 USD za barel, čo bolo o 3,06 % menej ako piatková záverečná hodnota. V skoršom ázijskom obchodovaní sa prepadla až na 44 USD za barel, teda najnižšie od marca 2009.
Októbrové dodávky ľahkej americkej ropy najskôr zlacneli na 39 USD za barel. Ocitli sa tak najnižšie od februára 2009. Neskôr sa mierne zotavili na úroveň 39,13 USD za barel, čo však v porovnaní s piatkovým záverom znamenalo pokles hodnoty o 3,26 USD za barel. Od 3. augusta americká ropa zlacnela o 13 %.
Iránsky minister ropného priemyslu počas víkendu uviedol, že zvolanie mimoriadneho summitu Organizácie krajín exportujúcich ropu (OPEC) by mohlo byť „efektívnym“ v záujme stabilizácie cien. Podobná výzva zaznela tento mesiac z Alžírska. Iní zástupcovia ďalších štátov ropného kartelu však uviedli, že schôdzka sa v súčasnosti neplánuje. Znižovanie produkcie ako nástroj pre posilnenie cien odmieta kľúčový člen OPEC-u, Saudská Arábia. Krajina sa tým snaží vytlačiť z trhu rivalov, ktorými sú najmä americké spoločnosti ťažiace ropu z bridlíc. Nižšie ceny ropy už ovplyvnili ziskovosť ťažby z bridlíc a spoločnosti znížili produkciu.