Zo slovenských čerpacích staníc pokračuje prílev pozitívnych správ pre motoristov. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, zlacňovanie pohonných hmôt v závere leta pokračuje.
Cena benzínu klesla pod 1 euro a 55 centov. Ide o najnižšiu úroveň od prelomu rokov 2023 a 2024. Nafta je najlacnejšia od júla 2022, keď sa ponára pod 1 euro a 45 centov.
Ceny palív klesajú v celej Európe
„V medziročnom porovnaní tankujeme lacnejšie o rádovo o 17 až 18 centov a predpokladáme, že ceny by sa mohli v najbližšom období udržať okolo súčasných úrovní s priestorom pre ďalší limitovaný pokles,“ dodal Pánis, podľa ktorého 95-oktánový benzín by sa mohol držať v pásme 1 euro 50 centov až 1 euro 55 centov a nafta v rozmedzí 1 euro 40 centov až 1 euro 45 centov.
Ceny palív klesajú v celej Európe vrátane susedných krajín EÚ a obľúbených dovolenkových destinácii Slovákov. Zo susedných členských krajín EÚ je benzín najlacnejší v Poľsku, kde po prepočte na eurá stojí približne 1 euro 48 centov a zhruba o cent je drahší v Českej republike.
Dobrá správa pre motoristov. Ceny palív na slovenských čerpacích staniciach by mali ešte klesnúť
Mierne nad 1 euro a 50 centov stojí v Maďarsku a tesne pod 1 euro a 55 centov klesol aj v Rakúsku pričom približne na rovnakej úrovni sa pohybuje aj v Slovinsku. Ceny benzínu v Chorvátsku sú vyššie ako u nás a pohybujú sa okolo 1 eura a 57 centov.
„V Taliansku a Grécku ako ďalších obľúbených dovolenkových destináciách sa benzín pohybuje na úrovniach tesne nad 1 euro a 80. V Bulharsku stojí palivo do zážihových motorov asi 1 euro a 30 centov a v Rumunsku zaplatíme okolo 1 euro a 47 centov,“ dodal Pánis.
Kde majú najlacnešiu naftu
Najlacnejšiu naftu zo susedných krajín majú v Česku s priemernou cenou okolo 1 eura a 42 centov. V Poľsku sú jej ceny na úrovni 1 euro a 48 centov a aj v Maďarsku je drahšia ako u nás rádovo o sedem centov, keď sa pohybuje okolo 1 eura a 52 centov, pričom jej cenovka v Rakúsku je ešte o necelý cent vyššia.
„Na ceste k Jadranu sa preto oplatí natankovať plná nádrž doma, keďže aj v Slovinsku (1 euro a 56 centov) a aj v Chorvátsku (1 euro a 55 centov) je dízel drahší ako u nás. To isté platí aj v prípade Talianska (1 euro a 68 centov) a Grécka (1 euro a 57 centov). Podstatne lacnejšiu naftu má však Bulharsko, kde stojí menej ako 1 euro a 30 centov,“ doplnil Pánis.
Slováci tankujú už za rakúske ceny. Kde najviac ušetríte na benzíne?
Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, posledný týždeň letných prázdnin sú domáce ceny benzínu stále najvyššie v porovnaní s okolitými krajinami a naďalej v priemerne vyššie ako v Rakúsku. Najviac vieme na benzíne spomedzi okolitých krajín ušetriť Poľsku (7 centov na liter). Cena nafty je u nás zväčša nižšia ako u našich susedov s výnimkou Česka, kde na litri ušetríme stále približne 4 centy.
Ceny ropy ostávali v defenzíve
Priemerné ceny palív na domácich čerpacích staniciach v 34. týždni tohto roka sa podľa údajov Štatistického úradu SR znížili. Ceny benzínu v priemere o 2 centy na najnižšie úrovne od začiatku leta. Cena natural 95-oktánového benzínu sa v priemere predávala za 1,549 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu sa predávala za 1,754 eura za liter (-1 eurocent na liter). Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili najlacnejšie od leta minulého roka v priemere za 1,459 eura za liter.
Motoristi stále tankujú lacnejšie ako vlani, analytik prehovoril aj o budúcom vývoji a situácii na trhu
Ceny ropy ostávali podľa Pánisa koncom augusta v defenzíve, pričom na medzitýždennej báze zaknihovali približne dvojpercentný pokles. Severomorský benchmark Brent zatváral na hranici 77 dolárov a texaská zmes WTI klesla pod 74 dolárov.
„Komoditu držia na pomerne nízkych úrovniach obavy a nervozita z ochladzovania sa tempa globálneho ekonomického rastu vo všetkých troch najväčších hospodárskych oblastiach, teda v Spojených štátov, Číne a v Európe,“ dodal Pánis. Ropný trh sa zdá byť podľa neho relatívne krehký a náchylný na ďalší pokles.