Cena benzínu na slovenských čerpacích staniciach môže v nasledujúcom týždni stagnovať, prípadne môže benzín opäť mierne zdražieť. Predpokladá to analytička Poštovej banky Jana Glasová. „Od vývoja cien čierneho zlata závisí aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach. Vzhľadom na vývoj v predchádzajúcich dvoch týždňoch, kedy ceny ropy najprv rástli a následne klesali, očakávame, že benzín na našich pumpách môže v nasledujúcom týždni stagnovať, prípadne môže aj opäť mierne zdražieť,“ povedala pre agentúru SITA analytička.
Prudký prepad cien ropy sa zastavil
Benzín na našich pumpách minulý týždeň opäť výraznejšie zdražel. Cena 95-oktánového benzínu sa v 25. tohtoročnom týždni oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšila o 1,4 % a nachádzala sa tak na úrovni 1,130 eura za liter. Podobný vývoj zaznamenal aj 98-oktánový benzín, ktorého cena sa zvýšila taktiež o 1,4 % na úroveň 1,316 eura za liter. Po štyroch týždňoch stagnácie sa smerom nahor vybrali aj ceny nafty a dosiahli úroveň 1,027 eura za liter. To predstavovalo týždenný nárast o 1,6 %.
„V posledných týždňoch sme svedkami rastúcich cien benzínu na našich pumpách, čo odráža vývoj na svetovom trhu s ropou. V porovnaní s úvodom roka, kedy boli ceny pohonných látok najvyššie, je ale benzín aj nafta stále lacnejšia o zhruba 15 až 18 percent. Prudký prepad cien ropy na svetovom trhu od začiatku tohto roka bol spôsobený pandémiou koronavírusu a s tým súvisiacim výrazným poklesom dopytu po rope,“ konštatovala Glasová.
Počas minulého týždňa (25. týždeň) sa však ceny čierneho zlata vybrali opäť smerom nahor a Brent-u sa podarilo prekonať aj 42-dolárovú hranicu. Podporila ich podľa analytičky najnovšia prognóza Medzinárodnej agentúry pre energiu (EIA), podľa ktorej síce tohtoročný dopyt po rope klesne o zhruba 8 miliónov barelov denne, je to ale menej, ako agentúra očakávala v predchádzajúcej prognóze.
Od začiatku tohto týždňa bola ropa Brent tlačená nadol správami o raste ropných zásob v USA, čo podporuje obavy z nízkeho dopytu. V stredu zverejnené oficiálne štatistiky o zvyšujúcich sa zásobách v USA dokonca spôsobili prepad cien Brent-u o viac než 5 %. „Trhy totiž tak výrazný nárast amerických zásob neočakávali a zmocnili sa ich obavy z klesajúceho dopytu po tejto komodite,“ uzavrela Glasová.