Ceny benzínov by sa v nasledujúcom týždni nemali výraznejšie meniť. „Ceny čierneho zlata v posledných 2 týždňoch najprv rástli, potom stagnovali. Preto očakávame, že ceny benzínu na našich pumpách sa v nasledujúcom týždni príliš hýbať nebudú a budú viac – menej stagnovať,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová. Vývoj cien ropy a benzínu bude podľa nej závisieť hlavne od toho, ako sa bude vyvíjať druhá vlna koronavírusu, ktorej sa komoditné trhy čoraz viac obávajú.
Tankujeme lacnejšie ako vlani
Ceny benzínu na našich pumpách zastavili svoj rast. Zatiaľ čo v predchádzajúcich týždňoch benzín zdražoval, tak minulý týždeň jeho ceny na pumpách v podstate stagnovali. Cena 95-oktánového benzínu sa v 42. tohtoročnom týždni zvýšila len nepatrne o 0,3 % na úroveň 1,178 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu naopak nepatrne klesli o 0,1 % na úroveň 1,368 eura za liter. Bez zmeny zostali ceny nafty, a to na hodnote 1,003 eura za liter.
V porovnaní s úvodom roka, keď boli ceny pohonných látok najvyššie, je benzín lacnejší o zhruba 10 až 12 % a nafta až o 20 %. „Aj v medziročnom porovnaní sú pohonné látky lacnejšie, konkrétne benzín o 9 až 11 % a nafta o takmer pätinu,“ dodala Glasová.
Vývoj cien ropy Brent
Ropa Brent počas minulého týždňa (42. týždeň) rástla a dostala sa aj nad hladinu 43 amerických dolárov za barel. Podľa analytičky ju podporuje hlavne obmedzovanie produkcie zo strany kartelu OPEC, ktoré kompenzuje pokles dopytu po tejto komodite. „Dopomohol k tomu však aj hurikán Delta, ktorý obmedzil ťažbu v Mexickom zálive,“ doplnila Glasová.
Zatiaľ to podľa nej vyzerá tak, že druhá vlna pandémie netlačí ceny čierneho zlata prudko nadol. Otázkou však zostáva, dokedy tento optimizmus ropnému trhu vydrží. Počas tohto týždňa (43. týždeň) sa ceny Brentu pohybovali na podobných úrovniach ako predtým, teda okolo 42 až 43 amerických dolárov za barel. „Trhy sa však obávajú hlavne slabého dopytu po pohonných látkach v dôsledku šíriacej sa pandémie a nových karanténnych opatrení, ktoré zavádzajú mnohé krajiny EÚ. Nie je teda vylúčený pokles cien ropy v nasledujúcich týždňoch,“ konštatovala Glasová.