Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by sa nasledujúci týždeň nemali výrazne meniť. Na základe vývoja svetových cien ropy Brent to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.
„Ceny ropy na svetovom trhu sa počas posledných týždňov hýbu v užšom pásme 66 až 69 amerických dolárov za barel. Preto očakávame, že ceny na pumpách sa v ďalšom týždni výraznejšie meniť nebudú,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.
Analytička nevylúčila zdražovanie
Analytička však nevylúčila zdražovanie pohonných látok v ďalších týždňoch. „V dlhodobejšom horizonte predpokladáme, že sa budú ceny pohonných hmôt ešte zvyšovať,“ upozornila Glasová.
Slovenské čerpačky zrejme zdražejú benzíny a naftu
Ceny benzínu na našich pumpách pokračujú v stagnácii už piaty týždeň po sebe. V osemnástom tohtoročnom týždni sa ceny 95-oktánového benzínu nepatrne znížili, o 0,1 % na priemernú cenu 1,354 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu sa rovnako nepatrne zvýšili o 0,1 % na 1,551 eura za liter. Ceny nafty zostali už druhý týždeň nezmenené na úrovni 1,175 eura za liter.
Ceny benzínu sú vyššie ako pred rokom
Napriek aktuálnej stagnácii cien na našich pumpách je zdražovanie pohonných látok od začiatku tohto roka citeľné a ceny benzínu sú už výrazne vyššie ako pred rokom. Benzín 95 prekročil úroveň spred roka až o štvrtinu a benzín 98 o 23 %.
Medziročne drahšia je aj nafta, a to približne o 16 %. „Zdražovanie pohonných látok nadväzuje na ceny ropy na trhu, ktoré sú tlačené nahor predovšetkým očkovaním. Investori totiž očakávajú postupný návrat života do normálu a teda aj zvýšenie dopytu po rope,“ konštatovala Glasová.
Optimizmus investorov brzdí pandémia
Počas posledných týždňov sa ceny ropy Brent pohybovali na podobných úrovniach v rozmedzí 66 až 69 dolárov za barel. Počas tohto týždňa sa najprv vybrali nahor a prekročili aj úroveň 69 dolárov, ale následne skorigovali späť smerom k 67-dolárovej úrovni. Ceny ropy sú podľa analytičky podporené hlavne optimizmom, že dopyt po rope bude rásť v USA aj v Európe, keď príde opätovné ekonomické oživenie.
Optimizmus investorov je ale brzdený zhoršenou pandemickou situáciou v krajinách ako India a Brazília, ktoré sú dôležitými spotrebiteľmi ropy. „Okrem toho, počas týždňa bol ropný trh aj pod vplyvom hekerského útoku na americkú spoločnosť Colonial Pipeline, v dôsledku ktorého bojovalo s nedostatkom benzínu celé východné pobrežie USA,“ uzavrela Glasová.