Poslanci bosnianskeho parlamentu vo štvrtok hlasovali za prepojenie plynárenskej siete krajiny s Chorvátskom. Táto balkánska krajina je pod tlakom Spojených štátov, aby ukončila svoju energetickú závislosť od Ruska.
Bosna a Hercegovina je úplne závislá od ruského plynu, ktorý dostáva cez plynovod TurkStream – momentálne jediný fungujúci plynovod prepravujúci ruský plyn do Európy – a prepojenie so Srbskom na východe krajiny.
Dôležitý moment pre Bosnu a Hercegovinu
Veľvyslanectvo USA v tejto balkánskej krajine zablahoželalo Bosne a Hercegovine po tom, čo zákonodarcovia z vysoko decentralizovanej bosniansko-chorvátskej entity odhlasovali spomenutý krok. Bosnu a Hercegovinu tvoria dva celky, jeden srbský a jeden bosniansko-chorvátsky, oba s veľkou mierou autonómie a prepojené slabou centrálnou vládou.
„Toto je dôležitý moment pre Bosnu a Hercegovinu a pre Spojené štáty americké. Je to príležitosť riešiť naliehavý problém národnej bezpečnosti oboch krajín – závislosť Bosny a Hercegoviny od ruského plynu,“ uvádza sa vo vyhlásení veľvyslanectva.
Už žiadne ruské vydieranie
„Spojené štáty nechcú, aby sa ich priatelia a partneri v Európe vystavili potenciálnemu ruskému vydieraniu, a to vrátane Bosny a Hercegoviny,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.
Projekt okrem iného prepojí jej plynárenský systém s terminálom na skvapalnený zemný plyn (LNG) na chorvátskom ostrove Krk. Projekt by zahŕňal výstavbu približne 180 kilometrov plynovodu, z čoho 160 kilometrov by bolo v Bosne a Hercegovine, s odhadovanými nákladmi približne 200 miliónov eur.