Baníci prešli do protiútoku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hornonitrianske bane Prievidza HBP uhlie
Hornonitrianske bane Prievidza v ťažobnom úseku Bane Nováky. Foto: Ilustračné, SITA

Hornonitrianske bane Prievidza vyzvali politikov, aby prestali s diskreditačnou kampaňou.

Niektorí politici ohrozujú svojimi vyjadreniami 11 tisíc pracovných miest na Hornej Nitre. Myslí si to spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). „Ich nepravdivé a demagogické vyhlásenia ohrozujú pracovné miesta naviazané na ťažbu uhlia. Vyzývame preto politikov, aby prestali s touto diskreditačnou kampaňou voči našej spoločnosti,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede predseda dozornej rady HBP Rastislav Januščák.

Zároveň pripomenul, že to bola bývalá vláda Mikuláša Dzurindu, ktorá nastavila súčasný systém podpory baníctva na Slovensku. „Je nemožné, aby bez nej mohlo naše uhlie konkurovať dotovanému uhliu z Nemecka, Poľska, Česka a ďalších krajín, kde všade štát svoje baníctvo podporuje,“ dodal Januščák. Zdôraznil, že poberateľom štátnej podpory na ťažbu uhlia určeného na výrobu elektriny, ktorú platia vo svojich cenách za elektrinu všetci odberatelia, sú Slovenské elektrárne a nie bane.

Bane upozorňujú aj na výšku svojich nákladov

„V roku 2015 podpora formou doplatku pre elektrinu vyrobenú z domáceho uhlia bola 94 miliónov eur. Poberateľom tohto príspevku nie sú však Hornonitrianskej bane Prievidza, ale Slovenské elektrárne,“ doplnil Januščák. Podľa neho bane len fakturujú elektrárňam za dodávky hnedého uhlia. „Za minulý rok to bolo 90,4 milióna eur. Aby sme boli schopní tento objem uhlia vyťažiť, spracovať a dopraviť do elektrárne, musíme vynaložiť aj značné náklady na tento proces. Vlani predstavovali tieto náklady viac ako 93 miliónov eur, teda o 2,8 milióna eur vyššie ako objem tržieb z elektrárne,“ podotkol Januščák.

Hornonitrianske bane sú presvedčené, že podpora ťažby uhlia, z ktorého sa vyrába elektrina, je pre Slovensko prospešná. „Elektráreň Nováky má dôležité miesto nielen pri pokrývaní spotreby elektriny v základnom režime, ale rovnako aj pri poskytovaní podporných služieb, dodávkach regulačnej elektriny, a tým aj pri vykrývaní špičiek a systémovej odchýlky elektrizačnej sústavy,“ myslí si Januščák. Uhlie podľa neho drží aj ceny elektriny na relatívne nízkej úrovni v porovnaní so „zelenými“ výrobcami elektriny.

Prevádzkový pokus v Novákoch nemal mať negatívne dopady

Opoziční poslanci okrem podpory ťažby uhlia, ktorá by mala podľa posledných rozhodnutí Ministerstva hospodárstva SR trvať do roku 2030, nedávno kritizovali aj prevádzkový pokus v Elektrárňach Nováky. Na jeho odstavenom treťom bloku vykonávali pokus práve hornonitrianske bane. „Prevádzkový pokus bol v súlade s právnymi predpismi, čo potvrdila aj krajská prokuratúra, ktorá odmietla trestné oznámenie strany SaS. Pokus nemal negatívny vplyv na zdravie obyvateľov Hornej Nitry,“ konštatoval Januščák. Výsledky prevádzkového pokusu mali podľa neho slúžiť ako podklad pre zdokonalenie technológie zariadenia, ktorým by mal byť vybavený tretí blok tak, aby plnil ekologické požiadavky a aby mohol v budúcnosti nahradiť výpadky na v súčasnosti fungujúcich blokoch Elektrárne Nováky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať