Ako ušetriť peniaze za elektrinu? Riešením je skladovanie energie (nielen) v domácnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ci ess kv reliable power supply in on off grid scenario horizontal.jpg
Foto: Huawei

V dnešnom svete, kde sú ekologické a ekonomické výzvy na dennom poriadku, je čoraz dôležitejšie hľadať riešenia, ktoré sú nielen udržateľné, ale aj ekonomicky výhodné. Jedným z týchto riešení je skladovanie energie z obnoviteľných zdrojov. Tento proces hrá v udržateľnej budúcnosti zásadnú rolu – výroba energie z obnoviteľných zdrojov totiž nie je rovnomerná, ale závislá na prírodných podmienkach. Jej efektívnym skladovaním teda môžeme lepšie využívať ekologické zdroje, čo je veľmi dôležité pri postupnom prechode z fosílnych palív na obnoviteľnú energiu.

Ako to funguje?

Výroba energie z obnoviteľných zdrojov je do veľkej miery závislá od podmienok prostredia – solárna energia si vyžaduje slnečné svetlo, veterná energia vietor a vodné systémy silný prietok vody. Tieto podmienky prirodzene kolíšu počas dní a ročných období, čo vedie k obdobiam, keď vyrobená energia prevyšuje potrebné množstvo a naopak. Ukladanie prebytočnej energie do batériového úložiska počas obdobia nadbytočnej výroby znamená, že vyrobená elektrina sa môže využívať v obdobiach vysokého dopytu, respektíve nízkej výroby. Tým sa maximalizuje užitočnosť a účinnosť ekologických projektov.

Grid_forming.jpg
Foto: Huawei

Desatoro benefitov skladovania energie z obnoviteľných zdrojov:

  1. Zvýšená stabilita a spoľahlivosť siete: Skladovanie energie prispieva k stabilite a spoľahlivosti elektrickej siete tým, že poskytuje záložnú energiu počas výpadkov a zmierňuje variabilitu obnoviteľných zdrojov energie. Schopnosť rýchlo reagovať na výkyvy dopytu je pri udržiavaní rovnováhy medzi ponukou a dopytom po energii kľúčová. Skladovanie v konečnom dôsledku zabezpečuje stabilné a spoľahlivé dodávky elektrickej energie.
  2. Zvýšenie energetickej bezpečnosti: Znížením závislosti od importovaných palív a zmiernením rizík spojených s volatilitou fosílnych palív zvyšujú systémy skladovania energie takzvanú energetickú bezpečnosť krajiny. Tieto systémy totiž poskytujú energetickú rezervu, ktorá umožňuje konzistentnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Týmto spôsobom sa znižuje vplyv fluktuácie cien paliva na medzinárodných trhoch.
  3. Zníženie emisií uhlíka: Systémy skladovania energie prispievajú k výraznému zníženiu emisií skleníkových plynov. Skladovanie energie slúži ako základný kameň pri prechode na udržateľnejší energetický systém s nižším obsahom uhlíka, pretože zvyšuje využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a znižuje závislosť od energie z fosílnych palív.
  4. Ekonomické prínosy: Zavedenie systémov skladovania energie znižuje náklady na energiu, spojenú so znížením potreby investícií do nových elektrární a tiež výdavkov spojených s prenosom a distribúciou energie. Navyše tieto systémy dokážu generovať výnosy poskytovaním služieb výkonovej rovnováhy, či vykrývaním výkonových špičiek.
  5. Budovanie energetickej nezávislosti: Skladovanie energie z obnoviteľných zdrojov energie posilňuje energetickú sebestačnosť spotrebiteľov a podporuje energetickú nezávislosť. Lokálne skladovanie energie totiž môže byť výrazne prospešné v odľahlých lokalitách alebo mimo siete, čím sa znižuje závislosť od centralizovanej výroby energie a distribučných sietí.
  6. Flexibilné nastavenie frekvencie: Systémy skladovania energie ponúkajú bezkonkurenčnú flexibilitu pri regulácii frekvencie, ktorá je kľúčová pre udržanie rovnováhy a kvality elektrickej siete. Rýchlym pohlcovaním prebytočnej elektrickej energie, alebo naopak, uvoľňovaním uskladnenej energie, dokážu tieto systémy korigovať odchýlky frekvencie, a tým sa starajú o nepretržitú a spoľahlivú dodávku elektriny.
  7. Šetrí účty za elektrinu: Využitím systémov skladovania energie môžu spotrebitelia a podniky skladovať energiu vtedy, keď je lacná (napr. mimo obdobia s najvyšším dopytom), a využívať ju, keď sú ceny vysoké, vďaka čomu môžu výrazne usporiť na účtoch za elektrinu. To je nielen ekonomicky výhodné, ale zároveň podporuje efektívnejšie využívanie zdrojov.
  8. Menšia závislosť od klímy: Skladovanie energie výrazne znižuje vplyv klimatických podmienok na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, a to najmä počas období s nepriaznivým počasím. Systémy skladovania energie sa starajú o to, že energia je k dispozícii kedykoľvek, bez ohľadu na poveternostné podmienky.
  9. Stabilný výkon a vysoká účinnosť: Moderné technológie skladovania energie sa vyznačujú vysokou účinnosťou a stabilným výkonom, pretože dokážu rýchlo uvoľňovať energiu s minimálnymi stratami, čím maximalizujú využiteľnosť uskladnenej elektriny a prispievajú k celkovej účinnosti energetického systému.
  10. Komplexná bezpečnosť: Zavedením spoľahlivých bezpečnostných mechanizmov a využitím netoxických materiálov šetrných k životnému prostrediu sa v moderných systémoch skladovania minimalizujú riziká spojené so skladovaním energie, vrátane rizík súvisiacich s požiarmi a únikmi chemických látok.
Luna2000_s1_scenes.jpg
Foto: Huawei

Ideálne riešenie pre skladovanie energie v domácnosti

Odpoveďou na potrebu skladovania energie v domácnosti je systém Huawei LUNA S1 (ESS). Ten poskytuje bezkonkurenčný výkon s o 40 % vyššou účinnosťou a záruku až 15 rokov. Ďalšou výhodou je, že dokáže odolať extrémnym teplotám v rozmedzí od -20 °C do +55 °C. Navyše, zabezpečuje tichú prevádzku s hlučnosťou len 29 dB a zvýšenú bezpečnosť vďaka premyslenej päťvrstvovej ochrane. Poteší aj bezproblémová inštalácia či jednoduchá správa pomocou mobilnej aplikácie.

Luna s1_scenario_03.png
Foto: Huawei

Riešenie existuje aj pre podniky, či energetický priemysel

Pre podniky a priemyselný sektor sú k dispozícii batériové riešenia, ako napríklad Huawei LUNA2000-200KWH. Pre firmy, ktoré využívajú na výrobu solárnej energie solárne panely na streche, sú batériové systémy veľkým prínosom, pretože pomáhajú efektívnejšie využívať a riadiť energiu, čím dosahujú výrazné úspory. Navyše, o inteligentné riadenie, prevádzku a údržbu sa postará AI Boost, takže nemusíte mať žiadne ďalšie starosti.

Pre veľkých dodávateľov energie sú k dispozícii veľkokapacitné batérie, ako napríklad Huawei LUNA2000-2.0MWH. Tie predstavujú pokročilé riešenia pre skladovanie obrovských množstiev energie. Tieto systémy zvyšujú stabilitu a spoľahlivosť energetických sietí, čo je kľúčové pre zabezpečenie nepretržitej dodávky elektriny.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Huawei