Ako budú vyzerať ceny palív po sviatkoch? Analytici majú pre slovenských motoristov dobré správy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Benzínka, čerpacia stanica, tankovanie, benzín, nafta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Aj po sviatkoch by mali slovenskí motoristi natankovať lacnejšie. Analytici predpokladajú v najbližších dňoch ďalšie mierne zlacňovanie na slovenských pumpách.

Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, cena benzínu by sa mala približovať k 1 euru a 50 centov a nafta by mohla klesnúť viac pod 1 euro a 45 centov a smerovať potenciálne k blízkosti 1 eura a 40 centov.

Vzhľadom na ostatný vývoj na ropnom trhu, ak nepríde k zásadnej eskalácii geopolitického napätia okolo Blízkeho východu predpokladáme, že ceny palív u nás by mohli mierne klesnúť po predchádzajúcom malom odraze,“ dodal Pánis.

Zlacňovanie aj v okolitých krajinách

Domáce ceny palív by v nadchádzajúcom týždni mohli naďalej mierne klesať aj podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka. Výraznejšie zmeny však neočakáva, a natankovať by sme tak naďalej mali medziročne o približne 7 % lacnejší benzín a o takmer 15 % lacnejšiu naftu.

Zlacňovanie by malo zasiahnuť aj okolité krajiny. Najlacnejšie bude možno benzín natankovať z okolitých krajín EÚ v Česku a Poľsku, kde by ceny mohli mierne podliezť 1 euro a 40 centov.

V Rakúsku by mala jeho cena klesnúť pod 1 euro a 50 centov, pod ktorou sa už pohybujú ceny v Maďarsku či Slovinsku. „V Chorvátsku by mali ceny rovnako klesnúť, no zrejme sa ešte udržia tesne nad 1 eurom a 50 centami,“ doplnil Pánis.

Nafta ostane v stredoeurópskom regióne najlacnejšia v Českej republike, kde by jej cena mala klesnúť pod 1 eurom a 35 centami. „V Poľsku predpokladáme ceny bližšie k 1 euru a 40 centom, v Rakúsku pokles pod 1 euro a 50 centov rovnako ako v Maďarsku, pričom k tejto méte by mohli klesnúť ceny aj v Slovinsku a Chorvátsku,“ podotkol Pánis.

Domáce ceny benzínu a nafty

Priemerné ceny benzínu na domácich čerpacích staniciach v 43. týždni tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim týždňom nevýrazne znížili. Benzín natural 95 oktánov sa v priemere predával za 1,516 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu bola 1,72 eura za liter. Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili taktiež výhodnejšie, a to v priemere za 1,418 eura za liter.

V porovnaní s okolitými krajinami tankujeme benzín suverénne najdrahšie v regióne strednej Európy, a to aj v porovnaní s Rakúskom už druhý týždeň za sebou. Naftu tankujeme s výnimkou Česka najlacnejšie, tam sú ceny naďalej nižšie v priemere o 6 centov. V Poľsku naftu natankujeme za rovnaké ceny ako u nás a v Maďarsku a Rakúsku si priplatíme približne 8 centov na liter,“ uviedol Boháček.

Ceny benzínu sa u nás udržiavajú priemerne o 12 centov nižšie ako v EÚ a o 18 centov ako v krajinách eurozóny. Nafta je doma lacnejšia o 11 centov ako v EÚ, respektíve o 13 centov v porovnaní s krajinami euro-menového bloku.

Ropa klesla o vyše tri percentá

Ropa v minulom týždni klesla o vyše tri percentá, keď sa severoamerický benchmark WTI ponoril pod 70- dolárovú métu a severomorský Brent končil obchodovanie v piatok tesne pod 73 dolármi. V prvej polovici uplynulého obchodného týždňa ropa výrazne strácala a miestami sa obchodovala na jeden a pol mesačných minimách s kotáciami WTI pod 67- dolárovou métou a cenou Brentu mierne nad 70 dolármi.

Išlo o reakciu na skutočnosť, že izraelský odvetný útok na Irán nezasiahol ropnú infraštruktúru, keď bol orientovaný najmä na vojenské ciele, a navyše sa zdá, že neurobil ani veľa škôd so zámerom ďalej neeskalovať situáciu v regióne, a Teherán cez diplomatické kanály naznačoval, že nebude na ne odpovedať. To vrátilo zameranie obchodníkov najmä na fundamentálnej faktory ropy, ktoré hovoria o tom, že napriek predpokladanému zrýchlenie sa rastu dopytu po nej v budúcom roku vznikne na trhu previs ponuky. Ťažba by totiž mala rásť ešte rýchlejšie, špeciálne ak by OPEC+ začal rušiť svoje ťažobné škrty,“ dodal Pánis.

V aktuálnej trhovej situácii Boháček očakáva, že ceny ropy WTI aj Brent sa budú naďalej bez-trendovo nachádzať v pásme 60 až 80 amerických dolárov za barel po zvyšok roka. „Avšak volatilita bude naďalej zvýšená. Po poklese z predchádzajúceho týždňa sa zdá, že priestor pre konsolidáciu existuje, no rast by nemal byť výrazný,“ konštatoval Boháček.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav PánisTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie Brent