Čo je energetická únia a prečo ju EÚ potrebuje? Bude dosť plynu pre Slovensko i pre Ukrajinu? Oplatí sa investovať do jadrovej energetiky? Kedy bude mať Slovensko spoločný trh s plynom s Českom, Poľskom a Maďarskom? Čo môžu urobiť slovenské mestá a obce pre zníženie energetickej spotreby?
Tieto a ďalšie aktuálne otázky budú spoločne zodpovedať poprední experti v oblasti energetiky počas ôsmeho ročníka najväčšej stredoeurópskej energetickej konferencie Central European Energy Conference 2014, ktorá sa koná v dňoch 23. – 25. novembra 2014 v Bratislave.
Konferencie, ktorá je súčasťou oficiálneho programu slovenského predsedníctva Vyšehradskej štvorky 2014-2015, sa zúčastní približne 250 expertov z celej Európy a Spojených štátov. Na okraj konferencie sa uskutoční oficiálne rokovanie ministrov pre energetiku Vyšehradskej štvorky, ktorej sa zúčastní minister hospodárstva SR Pavol Pavlis, minister priemyslu a obchodu ČR Jan Mládek, minister národného rozvoja MR Miklós Seszták a štátny tajomník ministerstva hospodárstva PR Tomasz Tomczykiewicz.
Energetické výzvy pre EÚ
Prvý deň konferencie otvorí nový podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, zodpovedný počas svojho podpredsedníctva práve za vznik energetickej únie, ktorej hlavným cieľom je vybudovanie voľného energetického trhu v EÚ.
Podľa Šefčoviča by mal „voľný pohyb energetických komodít priniesť nižšie ceny i energetickú bezpečnosť, aby sme už nezažívali drámy, či budeme, alebo nebudeme mať dostatok plynu na zimu„, ako uviedol v rozhovore pre sme.sk. O konkrétnych víziách budúcej energetickej únie bude Šefčovič hovoriť aj počas konferencie v Bratislave.
Ďalším dôležitým dokumentom, ktorý bude prezentovaný počas dvojdňovej konferencie, je aj výročná správa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA). Komplexnú správu za rok 2014 World Energy Outlook 2014 na podujatí exkluzívne prednesie riaditeľka IEA Maria van der Hoeven.
V aktuálnej výročnej správe sa IEA zamerala na globálne energetické trendy a ich vplyv na energetickú bezpečnosť a konkurencieschopnosť ekonomiky EÚ a špecificky aj región strednej Európy.
Jadrová energetika, energetická efektívnosť, bezpečnosť energetických dodávok
Poprední experti, top manažéri a oficiálni predstavitelia inštitúcií EÚ a krajín strednej Európy budú v ďalších paneloch diskutovať aj o budúcnosti jadrovej energetiky v EÚ a strednej Európe, o energetickej efektívnosti, nových technológiách v oblasti energetiky a nevyhnutnosti výskumu a vývoja, ktoré energetický sektor posúvajú vpred.
Ďalšou ústrednou témou konferencie bude integrácia plynových trhov krajín Vyšehradskej štvorky, o ktorej sa v kontexte aktuálneho vývoja na Ukrajine a v Rusku hovorí čoraz častejšie a naliehavejšie.
Bezpečnosť energetických dodávok pred nadchádzajúcou zimou je kľúčovou témou nielen pre trh v rámci Európskej únie, ale aj pre susedskú Ukrajinu. Na konferencii vystúpia k téme predstavitelia najväčších energetických spoločností V4 – eustream, NET4GAS, GAZ-SYSTEM, MVM Group, ako aj predseda správnej rady ukrajinského Naftogazu Andrij Kobolev.
Ambíciou CEEC je podľa riaditeľa SFPA Alexandra Dulebu „vytvoriť priestor pre expertnú diskusiu popredných aktérov v energetickom sektore a prispieť k hľadaniu lepších riešení pre energetickú politiku EÚ a krajín strednej Európy.“
Konferenciu organizuje Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, n. o., spoločne so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a Slovenským plynárenským a naftovým zväzom v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvom hospodárstva SR a ďalšími partnermi.