Veľkošarišskí poslanci odmietli deti z domova

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deti
Foto: SITA/Ivan Fleischer

VEĽKÝ ŠARIŠ 11. mája (WEBNOVINY) – Poslanci Veľkého Šariša prelomili veto primátora Róberta Orosa (SDKÚ-DS), ktorý nepodpísal uznesenie z marcového zastupiteľstva, v ktorom rozhodli, že v katastri celého mesta sa nebude stavať sociálne zariadenie pre deti z detského domova. Oros sa po búrlivom marcovom zastupiteľstve pre agentúru SITA vyjadril, že považuje uznesenie za protiústavné a diskriminačné a preto ho nepodpíše. Teraz očakáva, že ho napadne prokurátor.

Štyri satelitné domčeky pre deti z detského domova na Požiarnickej ulici v Prešove sa pod šarišským hradom rozhodol postaviť zriaďovateľ domova, ktorým je Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove. O nenávratnú investíciu 2 mil. € chceli zabojovať prostredníctvom Regionálneho operačného programu 2007 – 2013 z európskych fondov. Riaditeľka úradu práce Alena Krištofíková pre agentúru SITA uviedla, že zatiaľ nedisponujú platným a účinným uznesením Mestského zastupiteľstva vo Veľkom Šariši, ktoré by vylučovalo výstavbu zariadení sociálnej ochrany detí a sociálnej kurately na území Veľkého Šariša. Pri osobnej návšteve na mestskej radnici dostali informáciu, že uznesenie ešte nie je vyhotovené. „Z toho dôvodu sa k nemu nevieme vyjadriť,“ poznamenala Krištofíková. Podľa jej slov stavebný úrad doteraz právoplatne neukončil zlúčené územné a stavebného konania.

V prešovskom Detskom domove na Požiarnickej ulici je umiestnených 68 detí. Ide o deti s mentálnym a telesným postihnutím rôzneho stupňa, hlavne Rómov. Podľa novej legislatívy v detských domovoch môže byť pod jednou strechou maximálne 40 detí. Navyše ide o starú budovu, ktorá si vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu za veľa peňazí. Budova nemá ani bezbariérové prvky. Z tohto dôvodu sa úrad práce rozhodol investovať do nového zariadenia. Vo Veľkom Šariši, kde kúpili lacnejšie pozemky ako sú v Prešove, plánovali postaviť štyri rovnaké domy. V každom z nich by žilo najviac desať detí. V Prešove v areáli terajšieho detského domova chceli postaviť jednu ťažiskovú budovu, pričom najťažšie stavy mali ostať práve tu. Krištofíková uviedla, že uchádzať sa o nenávratný finančný príspevok je možné len so zámerom ako celkom. Pokiaľ ich zámer nevyjde, deti ostanú naďalej v starých priestoroch.

Šéfka úradu práce uviedla, že vôbec nebolo ľahké nájsť vhodný pozemok na výstavbu domov rodinného typu, lebo tie môžu byť umiestnené iba v meste s viac ako 5 000 obyvateľmi. V Prešovskom okrese je to len Prešov a Veľký Šariš. V počiatočnej fáze absolvovala rokovania aj s prešovským mestským úradom, no mesto sa vyjadrilo, že nedisponuje pozemkami, ktoré by spĺňali požadované kritériá.

Veľkošarišskí poslanci svoje rozhodnutie nepodporiť výstavbu domov pre postihnuté deti obhajujú tým, že hlasovali podľa želania obyvateľov. Proti umiestneniu detí z detského domova na území ich mesta dostali dve petície. Stojí za nimi nezávislý poslanec Mikuláš Dráb, ktorý býva v lokalite Doliny, kde mali domy stáť. Pod prvú petíciu sa podpísalo 60 obyvateľov a majiteľov pozemkov z tejto časti mesta. Keď táto petícia na poslancov „nezabrala“, začal zbierať podpisy pod novú petíciu, s ktorou oslovil všetkých obyvateľov mestečka. Získal 926 podpisov. Ako hlavné argumenty odmietnutia stavby uviedol, že by sa im spoza plota zle pozeralo na choré deti. Cena pozemkov a nehnuteľností v tejto lokalite by klesla na polovicu. Medzi občanmi Veľkého Šariša však najviac zarezonovalo tvrdenie, že zariadenie sa zmení na polepšovňu a Prešov sa chce zbaviť najproblematickejších chovancov odsunutím do Veľkého Šariša.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať