Veľka Trojka ponúka Grékom dohodu, Tsipras má vlastný návrh

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: SITA/AP

BRUSEL 3. júna (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK), Medzinárodný menový fond a Európska centrálna banka sa dohodli na podmienkach dohody, ktorá by mohla otvoriť Grécku cestu k ďalšej pomoci.

Túto dohodu predložia veritelia Grécku s cieľom ukončiť štvormesačné rokovania. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľa EÚ.

Predbežný návrh vznikol po stretnutí lídrov Nemecka a Francúzska s veriteľskými inštitúciami. Nie je však jasné, či bude grécky premiér s týmto plánom súhlasiť. „Zahŕňa všetky kľúčové politické oblasti a odráža diskusie uskutočnené v uplynulých týždňoch,“ uviedol predstaviteľ EÚ.

Šéf ECB vyzval na dosiahnutie dohody

Iný predstaviteľ vyhlásil, že nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande oboznámia gréckeho premiéra Aléxisa Tsiprasa s návrhom telefonicky s cieľom zabezpečiť jeho súhlas. Predstaviteľ gréckej vlády zase uviedol, že Tsipras v stredu pricestuje do Bruselu na večerné stretnutie so šéfom EK Jeanom-Claudom Junckerom. Podľa jeho slov bude mať premiér so sebou grécky návrh.

Grécko podľa premiéra Tsiprasa v pondelok v noci poslalo veriteľom komplexný a realistický program reforiem a vyzvalo ich, aby ho prijali. Predstavitelia eurozóny tento návrh označili za nedostatočný s tým, že nebol formálne na rokovacom stole.

Šéf ECB Mario Draghi vyzval na dosiahnutie „silnej dohody“ s Gréckom, ktorá by zaručila, že krajina zostane v eurozóne a bude mať udržateľnú ekonomiku. Po stredajšom zasadaní ECB Draghi uviedol, že rokovania sa ešte nedostali do bodu, v ktorom by banka mohla uvoľniť podmienky pre Grécko a umožniť mu väčšiu emisiu krátkodobých štátnych pokladničných poukážok.

Atény stále potrebujú čas

Grécky návrh na dohodu s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom ráta s tým, že primárny prebytok štátneho rozpočtu krajiny bude v tomto roku na úrovni 0,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a v budúcom roku vo výške 1,5 percenta HDP.

Uviedli to v stredu pre Reuters dva zdroje oboznámené s návrhom. Zahraniční veritelia Atén chcú, aby krajina mala v tomto roku primárny prebytok rozpočtu na úrovni 1 percento HDP, ktorý by postupne do roku 2018 stúpol na 3,5 percenta HDP. Uviedli to predstavitelia eurozóny oboznámení s problematikou. S predošlou gréckou vládou boli zahraniční veritelia dohodnutí, že primárny prebytok do roku 2018 stúpne na 3 až 4,5 percenta.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v stredu povedal, že prvotný pohľad na grécky návrh pre zahraničných veriteľov v oblasti reforiem naznačil, že rokovania o uvoľnení financií pre Atény stále potrebujú čas. Hovorca nemeckej vlády však uviedol, že dohodu musí Grécko uzavrieť so svojimi veriteľmi, a nie s lídrami Nemecka a Francúzska.

Grékom by bolo potrebné dať menu polovičnej hodnoty eura

Rakúsky minister financií Hans Jörg Schelling sa domnieva, že eurozóna únia by zvládla odchod Grécka z nej. Šéf rakúskeho rezortu financií sa tak vyjadril v stredu zverejnenom rozhovore pre americký týždenník Forbes. Vo svojich vyjadreniach z mája Schelling uviedol, že v tom prípade potrebné bude dať Grékom novú menu.

Tá by mala podľa jeho návrhu iba polovičnú hodnotu súčasnej spoločnej meny 19 krajín. Na tému paralelnej meny sa ešte minulý týždeň vyjadril aj francúzsky minister financií Michel Sapin. Nič také podľa neho neprichádza do úvahy. Druhou možnosťou by potom podľa Schellinga bola úprava gréckeho dlhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis TsiprasAngela MerkelováFrançois HollandeMario DraghiMichel SapinWolfgang Schäuble