NEW YORK 9. augusta (WebNoviny.sk) – Veľká Británia sa v stredu v otázke severokórejského jadrového programu jasne postavila za Spojené štáty a zatiaľ čo Európska únia, Nemecko, Francúzsko a ďalšie štáty vyzvali obe strany konfliktu k zdržanlivosti, Londýn vyhlásil, že stojí jednoznačne na strane Washingtonu.
„Stojíme bok po boku so Spojenými štátmi,“ vyhlásil v New Yorku britský veľvyslanec v OSN Matthew Rycroft.
Cieľom Severnej Kórey je údajne americký ostrov Guam, krajina študuje plány útoku
Vojenské opatrenia nepomôžu
Na otázku, či si nemyslí, že ostrá rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa ohrozuje vyhliadky na urovnanie sporu, Rycroft odvetil: „To, čo ohrozuje rokovania, je doterajšia neschopnosť severokórejského režimu urobiť to, čo má urobiť, a to je zastaviť svoj jadrový program a zastaviť svoj medzikontinentálny balistický raketový program,“ povedal britský veľvyslanec v OSN.
Nemecko aj Európska únia naopak v stredu vyzvali Spojené štáty aj Severnú Kóreu, aby konflikt nevyhrocovali. Nemecká vláda vyslovila obavy z „rétorickej eskalácie“ medzi týmito dvoma krajinami a hovorca ministerstva zahraničných vecí Martin Schäfer vyhlásil, že „ďalšie rinčanie zbraní“ a prípadné vojenské opatrenia situáciu vyriešiť nepomôžu.
Ak sa Severná Kórea neprestane vyhrážať, zažije oheň a besnenie, vyhlásil Donald Trump
Denuklearizácia mierovými prostriedkami
V podobnom duchu sa vyjadrila aj Catherine Ray, hovorkyňa šéfky európskej diplomacie Federicy Mogheriny, podľa ktorej „trvalý mier a denuklearizáciu Kórejského polostrova treba dosiahnuť mierovými prostriedkami„, čo v očiach eurokomisárky podľa jej hovorkyne „vylučuje vojenskú akciu„.
Podľa tajnej správy americkej Obrannej spravodajskej agentúry (DIA), ktorej časť v utorok prenikla do médií, sa Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) údajne podarilo vyrobiť miniaturizované jadrové hlavice, ktoré sa vojdú do rakiet dlhého doletu, ktorými krajina už tiež disponuje.