BRATISLAVA 27. decembra (WebNoviny.sk) – Dôchodkový vek na Slovensku sa v budúcom roku zvýši na 62 rokov a 139 dní. Oproti tomuto roku tak stúpne o 63 dní. Vyplýva to z opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o úprave dôchodkového veku na rok 2018, ktoré nadobudne účinnosť od 1. januára 2018.
Dôchodkový vek 62 rokov a 139 dní platí na rok 2018 pre poistencov narodených po 31. decembri 1955. Výnimkou sú poistenci, ktorým sa zachováva znížený dôchodkový vek.
Kalkulačka presne určí dôchodkový vek
„To znamená, že znížený dôchodkový vek poistencom, ktorí pracovali potrebný počet rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie, I. alebo II. kategórii funkcií a ženám podľa počtu vychovaných detí, sa aj naďalej zachováva,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Do I. pracovnej kategórie patria napríklad práce v baníctve, v jadrových elektrárňach, či v ťažobnom priemysle. V I. alebo II. kategórii funkcií sú policajti a vojaci.
Sociálna poisťovňa ide prepočítavať penzie, niektorí dôchodcovia si prilepšia
Kalkulačka, pomocou ktorej je možné presne určiť dôchodkový vek, je zverejnená na webe Sociálnej poisťovne v časti Výpočet dôchodkového veku. Vek odchodu do dôchodku sa predlžuje postupne o určený počet dní, ktorý sa stanovuje každoročne v závislosti od vývoja priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy zistenej Štatistickým úradom SR.
Predlžovanie dôchodkového veku od roku 2017 podľa toho, ako sa bude zvyšovať stredná dĺžka života, zaviedla bývalá vláda Roberta Fica ešte v roku 2012.
Dôchodkový strop do Ústavy SR
Predseda strany Smer-SD Robert Fico počas decembrového snemu strany pripustil zavedenie stropu pri veku odchodu do dôchodku. Ide o požiadavku odborového zväzu KOVO, ktoré s týmto zámerom začalo aj petičnú akciu. Šéf Smeru-SD upozornil na to, že o 18 až 20 rokov vek odchodu do dôchodku na Slovensku podľa súčasných pravidiel dosiahne okolo 65 rokov.
„Predstava, že ľudia na Slovensku budú pracovať do sedemdesiatky, ak si uvedomíme, za akých podmienok pracovali v minulosti, je pre mňa neakceptovateľná,“ zdôraznil. Smer-SD bude preto podľa neho v parlamente hľadať zhodu na tom, aby sa do Ústavy SR dostala horná hranica veku pri odchode do dôchodku.