Vedenie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) posiela na detektor lži vyšetrovateľov, ktorí prišli do styku s Jánom Čurillom. Pýtajú sa ich otázky, či na nich istým spôsobom vyšetrovatelia Čurilla a Pavol Ďurka tlačili alebo či sa ich snažili ovplyvniť.
Diskreditácia a zastrašovanie
„Vyšetrovatelia odpovedali jednoducho: nie, nesnažili. Ich pravdovravnosť potvrdil detektor lži,“ povedal podpredseda Demokratov Juraj Šeliga.
Šutaj Eštok: Vieme, čo chceme robiť. Účelom reorganizácie NAKA je aj riešiť podstav v polícii
Podľa neho tak len pokračuje snaha čo najviac diskreditovať spomínaných vyšetrovateľov a taktiež zastrašovať všetkých, ktorí čo i len prešli okolo vyšetrovania závažných káuz. Šeliga tvrdí, že cieľom je nájsť zámienku, ako sa definitívne zbaviť elitných vyšetrovateľov.
Politická objednávka
„Kým rádoví vyšetrovatelia musia chodiť na detektor lži ako na klavír, vedenie polície mlčí o tom, či na detektore už konečne bol pán Zurian (riaditeľ ÚIS) alebo páni Tkáčik a Šallai, ktorí mali prístup k návrhu na začatie trestného stíhania vo veci 363 Kanderu a uniklo to cez ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), respektíve poslanca Samuela Migaľa (Hlas-SD) do médií pred pár dňami,“ uviedol podpredseda strany.
Inšpekcia podľa Šutaja Eštoka preverí, či existoval zámer stíhať námestníka generálneho prokurátora Kanderu
Zároveň sa pýta, či títo ľudia nemusia byť preverení alebo stačí, že Šutaj Eštok povie „netreba“. Podľa Šeligu hľadajú nominanti ministra vnútra „špinu“ na politickú objednávku.