Vedci vyvinuli revolučný plast, dokáže sa sám zaceliť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.shutterstock.com

Španielski vedci vyvinuli unikátny plast, ktorý sa dokáže prirodzene a bez akéhokoľvek zásahu samostatne zaceliť.

Bez názvu
Foto: www.inhabitat.com

Nový materiál, ktorý dostal názov „Terminátor“, by sa mohol použiť na predĺženie životnosti plastových súčiastok v predmetoch každodennej spotreby vrátane elektroniky, áut či domov.

Ide o prvý polymér tohto druhu, ktorý sa dokáže zaceliť do pôvodného stavu bez zásahu akéhokoľvek katalyzátora. Ak sa takýto plast zlomí, stačí jeho časti spolu opätovne stlačiť a počkať dve hodiny. Časti sa prirodzene spoja do pôvodného tvaru a je ich možné manuálne natiahnuť bez toho, aby sa rozbili či praskli.

Vedci pri pokusoch zaznamenali v procese zrastania a zacelenia plastu až 97-percentnú úspešnosť. Podobné materiály s funkciou samostatnej opravy sa už v minulosti použili aj pri výrobe umelej kože či vodeodolných textílií, predchádzajúce pokusy si však na spustenie tohto procesu vždy vyžadovali vonkajší zásah. Vynález španielskych vedcov dokáže spustiť proces opravy spontánne. O úspechu vedcov informoval aj vedecký magazín Materials Horizons.

Nový, teplom tvrditeľný elastomér vedci vyvinuli z bežných polymérových materiálov, pričom využili jednoduchý a finančne nenáročný prístup.

„Skutočnosť, že polyurey a polyuretány s podobným chemickým zložením a mechanickými vlastnosťami sa už používajú v širokej škále komerčných produktov, robí tento produkt veľmi atraktívnym a umožňuje jeho rýchlejšie zaradenie do priemyselných produktov,“ uviedli vedci.

www.upi.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať