Tím vedcov z Bristolskej univerzity vyvinul novú metódu datovania keramiky, ktorá umožní archeológom s pozoruhodnou presnosťou určiť vek pravekých nálezov z celého sveta.
Metódu, o ktorej informovali v magazíne Nature, už použili na datovanie keramiky starej až do osemtisíc rokov z rôznych lokalít v Británii, Európe a Afrike.
Datovanie keramiky je najpresnejšie
Archeológovia využívajú keramiku na datovanie nálezísk už viac ako sto rokov, pričom od čias Rímskej ríše je toto datovanie pomerne presné. V prípade starších lokalít, napríklad pravekých nálezísk včasných neolitických poľnohospodárov, je však datovanie zložitejšie, pretože keramika je menej osobitá a nie sú tam ani žiadne mince či historické záznamy, ktoré by dali nálezom kontext.
Archeológovia objavili rozsiahly staroveký palác, ktorý zrejme používali mayské elity (video)
Tu našla využitie rádiokarbónová metóda datovania, známa aj ako uhlíková metóda C14. Archeológovia tak museli v snahe zistiť vek náleziska najprv s pomocou rádiokarbónového datovania určiť vek kostí alebo iných organických materiálov, ktoré našli spolu s keramikou. Najpresnejšie datovanie by však prinieslo datovanie samotnej keramiky, čo sa podarilo vedcom z univerzity v Bristole.
Využitie mastných kyselín
Využívajú pritom mastné kyseliny, ktoré sa v keramike zachovali po príprave jedál.
„Dokázať priamo datovať archeologické nádoby je jedným zo „svätých Grálov“ archeológie. Táto nová metóda vychádza z nápadu, ktorý som dostal už pred viac ako 20 rokmi a teraz dovoľuje komunite lepšie rozumieť kľúčovým archeologickým náleziskám po celom svete,“ priblížil vedúci tímu Richard Evershed s tým, že sa im podarilo metódu vypracovať po niekoľkých pokusoch, no definitívne ju rozlúskli, až keď spustili vlastné pracovisko na rádiokarbónové datovanie.