BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Americkým vedcom z National Institutes of Health (NIH) sa podarilo identifikovať nové autoimunitné ochorenie, ktoré u ľudí ázijského pôvodu vyvoláva symptómy podobné AIDS.
Ochorenie s predbežným názvom syndróm nedostatočnej imunity dospelých spôsobuje, že organizmus pacienta vytvára protilátky, ktoré napádajú jeho vlastný imunitný systém.
Na rozdiel od AIDS však túto chorobu nespôsobuje vírus a taktiež nie je nákazlivá.
NIH poznajú už osem rokov
„Všetci si v tele vyrábame molekuly a proteíny, ktoré nášmu imunitnému systému hovoria, ako má správne fungovať. Hovoria rôznym bunkám, kedy sa majú aktivovať a začať bojovať s infekciou. Počas nášho výskumu sme objavili množstvo pacientov s vážnymi infekciami, ktorých organizmus vytváral protilátky blokujúce funkciu jednej z týchto molekúl – interferónu gama.Bez funkčného interferónu gama sa ľudia stávajú náchylnejšími na určité typy infekcií, ktoré by ľudia s fungujúcim imunitným systémom normálne nedostali,“
uviedla Sarah Browne z National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID), ktorý je súčasťou NIH.Prvé prípady nového ochorenia zaznamenali v roku 2004, pričom vedci z NIH ho začali skúmať o rok neskôr. Väčšina známych prípadov pochádza z Thajska a Taiwanu.
Choroba už má aj prvé obete
„Je to vzácne ochorenie, najčastejšie sa vyskytuje v juhovýchodnej Ázii. Diagnostikovali sme však prípady aj v USA, u ľudí ázijského pôvodu. V USA sme nemali zatiaľ žiadne úmrtie, ale v iných krajinách už niekoľko úmrtí zaznamenali,“ vysvetlila Browne, ktorá spolu s kolegami skúmala približne 200 prípadov tejto choroby u osôb vo veku od 18 do 75 rokov.
Ani jeden z týchto pacientov nebol HIV-pozitívny.
„V prvom rade chceme pochopiť, čo spúšťa produkciu týchto protilátok. A tieto informácie chceme potom využiť v liečbe. Pretože momentálne dokážeme liečiť iba symptómy a nie samotnú chorobu. Zatiaľ to vyzerá tak, že ide o chronické ochorenie, ale zatiaľ ho neskúmame dostatočne dlho, aby sme vedeli odhadnúť dlhodobú prognózu,“ dodala Browne.
Informácie pochádzajú z webstránky edition.cnn.com.