VATIKÁN: Kresťania by sa mali modliť za bin Ládina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladin
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 4. mája (WEBNOVINY) – Americkému prezidentovi Barackovi Obamovi po tom, čo americké komando zabilo najhľadanejšieho teroristu sveta Usámu bin Ládina, stúpli preferencie.

Podľa dvoch od seba nezávislých prieskumov, ktoré prebiehali v pondelok, stúpla podpora prezidenta Obamu medzi Američanmi na 56 percent, čo je oproti minulému mesiacu nárast o deväť percentuálnych bodov.

Rovnaké výsledky ukazuje prieskum Pewovho výskumného centra pre denník The Washington Post, ako aj prieskum Gallupovho ústavu pre denník USA Today.

Agentúra AP však pripomína, že môže ísť len o krátkodobý nárast popularity. V ekonomických otázkach Američania Obamovi podľa posledných prieskumov nedôverujú, pričom táto téma býva pri rozhodovaní sa vo voľbách kľúčová. Najbližšie prezidentské voľby by sa mali konať v USA o rok a pol.

OBRAZOM: Barack Obama sleduje smrť bin Ládina

Barack Obama sleduje smrť bin Ládina
Foto: whitehouse.gov
Barack Obama sleduje smrť bin Ládina
Foto: whitehouse.gov
Barack Obama sleduje smrť bin Ládina
Foto: whitehouse.gov
Barack Obama sleduje smrť bin Ládina
Foto: whitehouse.gov
Barack Obama sleduje smrť bin Ládina
Foto: whitehouse.gov

Vatikán: Kresťania by sa mali modliť za bin Ládina

Kresťania by sa mali modliť za dušu Usámu bin Ládina, napriek tomu, že bol nepriateľom. Odpúšťanie je totiž kľúčovou súčasťou kresťanstva. V stredu to povedal rímskokatolícky kardinál Albert Vanhoye. „Ja som sa za bin Ládinovu dušu modlil. Musíme sa zaňho modliť takisto, ako sa modlíme za obete z 11. septembra. To je to, čo nás kresťanov učí Ježiš,“ povedal 87-ročný Vanhoye v rozhovore pre taliansky denník Il Messaggero. „Ježiš nám hovorí, aby sme odpúšťali našim nepriateľom. Hovorí to aj Otče náš, ktorý každý deň odriekame. Nehovorí snáď táto modlitba – ´a odpusť nám naše viny, tak ako i my odpúšťame svojim vinníkom´?“ pýta sa kardinál.

Bush neprijal od Obamu pozvanie na Ground Zero

George W. Bush
Foto: SITA/AP

Bývalý americký prezident George W. Bush odmietol pozvanie od svojho nástupcu Baracka Obamu, aby sa spoločne prešli po Ground Zero, mieste, kde 11. septembra zaútočili na newyorské Dvojičky teroristi a zabili takmer 3 000 ľudí.

Obama plánuje navštíviť miesto útokov vo štvrtok, aby si po zabití ich hlavného strojcu Usámu bin Ládina uctil ich obete.

Útoky sa odohrali počas Bushovej vlády a exprezident na ne zareagoval spustením vojenských operácií v Afganistane a neskôr v Iraku.

Podľa Bushovho hovorcu Davida Sherzera bývalý prezident síce vníma smrť bin Ládina ako „dôležité víťazstvo vo vojne proti terorizmu“ a pozvanie na spomienkovú slávnosť v New Yorku si váži, no napriek tomu dodrží svoje rozhodnutie, že po odchode z prezidentského postu zostane v ústraní.

Polícia obkľúčila bin Ládinovu vilu

Pakistan začal v stredu posilňovať bezpečnostné opatrenia v okolí vily v Abbottabáde, kde americké jednotky v nedeľu zabili šéfa teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina. K domu, kde žil najhľadanejší terorista sveta údajne až 6 rokov, totiž začali chodiť bin Ládinovi stúpenci a oslavovali ho ako martýra.

Usáma žije!“ kričali v utorok pred vilou bin Ládinovcov desiatky zhromaždených tínedžerov. V stredu vyslala polícia k domu a do jeho okolia 300 policajtov. Cudzincov ani médiá do oblasti nepúšťajú, miestnych až po skontrolovaní občianskeho preukazu a bezpečnostnej prehliadke, informuje agentúra AFP.

OBRAZOM: Smrť Usámu bin Ládina

Smrť Usámu bin Ládina
Foto: SITA/AP
Smrť Usámu bin Ládina
Foto: SITA/AP
Smrť Usámu bin Ládina
Foto: SITA/AP
Smrť Usámu bin Ládina
Foto: SITA/AP
Smrť Usámu bin Ládina
Foto: SITA/AP

Pakistan o pobyte bin Ládina musel vedieť, tvrdí Kábul

Pakistan musel vedieť o tom, že Usáma bin Ládin žil v meste so silnou vojenskou prítomnosťou neďaleko Islamabadu. Vyhlásilo to v stredu afganské ministerstvo obrany. Podporilo tak medzinárodné podozrenia, ktoré sa začali objavovať okamžite po zabití šéfa teroristickej siete al-Kájda. Ten tam žil podľa informácií z Washingtonu v trojposchodovej vile šesť rokov.

Podľa hovorcu afganského ministerstva obrany Zahíra Azímího pakistanská armáda nemohla nevedieť o tom, že v dome býva bin Ládin. „Nielen Pakistan s jeho silnou tajnou službou, ale dokonca aj veľmi slabá vláda so slabou tajnou službou by už vedela, kto žije v dome v takejto lokalite,“ uviedol hovorca afganského ministerstva obrany generál Muhammad Zahír Azímí.

Dom, kde najhľadanejší terorista sveta žil, sa podľa hovorcových slov nachádzal neďaleko vojenskej akadémie mesta Kákúl, inštitúcie, kde cvičia najvyšších pakistanských dôstojníkov. „Je tu mnoho otázok, ktoré musia byť zodpovedané,“ poznamenal Azímí. Vila bola nielen v tesnej blízkosti vchodu do vojenskej akadémie, ale viaceré susedné domy patrili vysokopostaveným predstaviteľom pakistanskej armády.

Fakt, že bin Ládin býval v tesnej blízkosti vojenskej akadémie, vyvoláva otázky aj v západných metropolách. Britský premiér David Cameron uviedol, že bin Ládin musel mať v rokoch pred svojou smrťou v Pakistane rozsiahlu sieť podporovateľov. Hovorca Bieleho domu Jay Carney povedal, že Spojené štáty budú spolupracovať s Pakistanom aj napriek podozreniam, že niekto vo vláde v Islamabade vedel, že sa bin Ládin ukrýval v meste Abbottabád. John Brennan, protiteroristický poradca amerického prezidenta Baracka Obamu, to komentoval slovami „pod lampou je najväčšia tma“. „Zisťujeme, ako bolo vôbec možné, že sa tam skrýval tak dlho, a či existoval, alebo neexistoval v rámci Pakistanu nejaký podporný systém, ktorý mu to umožňoval,“ povedal Brennan.

Afganskí predstavitelia už dlho tvrdili, že skutočná vojna proti terorizmu nie je v Afganistane. Hoci pustili do svojej krajiny zahraničné jednotky, ktoré vláde v Kábule pomáhali v jej boji proti povstaniu Talibanu, zároveň kritizovali Západ za podporu vlády v Islamabade, ktorá podľa ich názoru hrala dvojakú hru.

Ladin
Foto: SITA/AP
Smrť Usámu bin Ládina
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaBin LádinDavid CameronGeorge W. BushJohn BrennanUsáma bin Ládin