Slovensko reaguje na zabitie Usámu bin Ládina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladin
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Zabitie vodcu teroristickej organizácie al-Káida Usámu bin Ládina je podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča zadosťučinením spravodlivosti, ale al-Káida ďalej existuje a môže sa stať, že jeho nástupca môže byť ešte agresívnejší.

„Skutočným víťazstvom bude, až keď sa podarí zlikvidovať sieť teroristickej organizácie al-Káida vo svete. A to musí zostať cieľom nás všetkých,“ uviedol prezident vo svojom stanovisku, ktoré dnes poskytol agentúre SITA.

Smrť bin Ládina v nedeľu neskoro večer potvrdil v televíznom vystúpení americký prezident Barack Obama. Najhľadanejšieho teroristu sveta zabili americké jednotky pri pozemnej operácii neďaleko pakistanskej metropoly Islamabad. „Spravodlivosť bola vykonaná,“ vyhlásil Obama. Pri útoku prišli okrem bin Ládina o život ešte ďalší štyria ľudia vrátane bin Ládinovho syna.

Bin Ládin stál za viacerými smrteľnými teroristickými útokmi po celom svete a bol považovaný za šéfa celosvetovej teroristickej siete al-Kájda, ktorá bojuje proti Spojeným štátom a ich spojencom. Bin Ládin sa priznal k tomu, že stál aj za teroristickými útokmi na New York a Washington, pri ktorých 11. septembra 2001 zahynulo takmer 3 000 ľudí.

Polícia bude prísnejšie strážiť veľvyslanectvo USA i hokejistov

Policajti budú od dnes prísnejšie strážiť veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Bratislave a počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji aj členov reprezentácie USA. Minister vnútra Daniel Lipšic o tom telefonicky hovoril s americkým veľvyslancom na Slovensku Theodorom Sedgwickom, ktorý túto informáciu privítal.

Ide o rozhodnutie ministerstva vnútra po zverejnení správy o smrti najhľadanejšieho teroristu sveta. Ako informoval agentúru SITA hovorca ministerstva Gábor Grendel, bezpečnostnú situáciu bude polícia priebežne vyhodnocovať a opatrenia prispôsobí aktuálnym potrebám.

DZURINDA: S bin Ládinom odíde aj nenávistná kampaň

S Usámom bin Ládinom odíde aj nenávistná kampaň, ktorej zámerom bolo podnecovať neznášanlivosť a konfrontáciu medzi národmi a civilizáciami, povedal v reakcii na zabitie vodcu teroristickej siete al-Kájda šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda. Podľa neho informácia o zabití bin Ládina, ktorú ráno potvrdil americký prezident Barack Obama, prináša zadosťučinenie a pocit spravodlivosti rodinám tisícov ľudí, ktorí sa stali obeťami teroristických útokov. „Ale predstavuje aj nádej, že sa tieto hrôzy už v budúcom období opakovať nebudú,“ uviedol Dzurinda na tlačovej besede.

Podľa Dzurindu sa dá vyhlásiť, že bin Ládin ako vodca teroristickej siete al-Kájda bol zodpovedný za väčšinu teroristických útokov najväčšieho kalibru, resp. najhorších teroristických útokov vrátane známeho útoku na ciele v USA 11. septembra 2001.

Dzurinda nechcel komentovať, či sa v súvislosti s informáciou o zabití bin Ládina sprísni ochrana niektorých budov. „V tejto chvíli na túto otázku nemôžem odpovedať,“ uviedol Dzurinda.

ŠEBEJ: Al-Kájda bez bin Ládina určite neskončí

Bezpečnosti Slovenska sa zabitie teroristu Usámu bin Ládina nedotkne, svetové tajné služby a ostatné bezpečnostné zložky by však mali zvýšiť ostražitosť, myslí si predseda zahraničného výboru parlamentu František Šebej (OKS, člen klubu Most-Híd) „Zvýšila sa pravdepodobnosť útoku, al-Kájda sa bude chcieť ukázať, že je aj bez bin Ládina stále tu,“ povedal pre agentúru SITA.
Ladin
Foto: SITA/AP

Šebej považuje spôsob, akým americké jednotky Navy SEALS zabili bin Ládina, za symbolický. „Urobila to bojová jednotka na zemi, je to symbolicky niečo iné, ako odpáliť raketu z bezpilotného lietadla osem kilometrov nad zemou,“ myslí si. Smrť bin Ládina však podľa predsedu zahraničného výboru nebude znamenať výrazné utlmenie aktivít teroristickej siete al-Kájda.

„Očakávať, že smrťou bin Ládina prestane al-Kájda fungovať, by bolo naivné. Je to ikonická figúra, ale nebol to najvyšší veliteľ, nedá sa predpokladať, že by nariaďoval a plánoval útoky v Londýne alebo Madride. Al-Kájda je zosieťovaná, nemá centrálne velenie,“ vysvetlil.

Šebej nechcel hodnotiť, či politické, ekonomické alebo ľudské náklady na operáciu v Afganistane, ktorá sa začala po útoku na newyorské dvojičky v roku 2001, za dolapenie bin Ládina stáli. „Tradičné účtovníctvo má dať-dal tu neplatí,“ povedal. Zdôraznil, že hoci spojeneckí vojaci nedolapili bin Ládina v Afganistane, ale v Pakistane, znamená to, že Afganistan preňho prestal byť bezpečný. Aj spätne hodnotí Šebej inváziu do Afganistanu ako legitímny útok na „hlavný stan nepriateľa“, nazdáva sa však, že je načase uvažovať, ako operáciu zmeniť“. „Celkom sa nepodarí zmeniť krajinu na demokraciu, ani sa to vojnovými prostriedkami nedá,“ priznal.

Zala vníma zabitie Ládina pozitívne

Europoslanec za Smer-SD Boris Zala vníma zabitie bin Ládina veľmi pozitívne. „Už v minulosti som, na rozdiel od invázie do Iraku, podporoval útok do Afganistanu a likvidáciu nielen Talibanu, ale samozrejme aj základní al-Kájda,“ vysvetlil. Dodal, že hoci ďalšie dôsledky zatiaľ nie sú známe, nazdáva sa, že smrť teroristického lídra ochromí činnosť teroristických skupín vo svete.

Pokladám to skutočne za výrazný úspech,“ podčiarkol. Smrť bin Ládina v nedeľu neskoro večer potvrdil v televíznom vystúpení americký prezident Barack Obama. Najhľadanejšieho teroristu sveta zabili americké jednotky pri pozemnej operácii v Abbotabáde, meste vzdialenom asi sto kilometrov na sever od pakistanskej metropoly Islamabad.

Ladin_amerika
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaBin LádinBoris ZalaDaniel LipšicFrantišek ŠebejGábor GrendelIvan GašparovičMikuláš DzurindaUsáma bin Ládin