Vášáryovej zobral hlasy Budaj, skonštatoval Hort

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SDKÚ
Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS si myslela, že v komunálnych voľbách dopadne lepšie. „Nie je to víťazstvo, očakávali sme viac,“ povedal v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 podpredseda parlamentu aj strany Milan Hort. Podľa Horta zobral Vášáryovej nemálo hlasov Ján Budaj. Za úspech však považuje fakt, že v deviatich bratislavských mestských častiach majú svojich starostov. Hort upozornil aj na kupovanie hlasov a iné nekalé praktiky, na ktoré upozorňovali napríklad v Levoči. Bobula tiež tvrdí, že hľadajú riešenie nekalých praktík, aj ministerstvo vnútra podľa neho pripravuje zákon. Zároveň volá po zjednotení legislatívy. Danko ako bývalý predseda Ústrednej volebnej komisie pre komunálne voľby potvrdil, že chýbajú jasné pravidlá.

Strana Smer-SD je podľa slov jej šéfa Roberta Fica spokojná s voľbami, obzvlášť vyzdvihol úspech v Bratislave, Košiciach a Trnave. „Žiadne bašty neexistujú, sú len dobrí a zlí kandidáti,“ tvrdí. V krajských mestách, ako sú Trnava, Banská Bystrica, Žilina či Trenčín, má Smer väčšinu v mestskom zastupiteľstve. V Petržalke sa musel Ftáčnik štyri roky vyrovnávať s väčšinou v zastupiteľstve, inak to nebude ani v mestskom parlamente. Jeho výhru označil Fico za „obrovský úspech Smeru“, no dodal, že táto voľba je dobrá pre celé mesto.

Predseda parlamentného výboru pre regióny Pavol Hladký z SaS vysvetlil, že jeho strana nemá s čím porovnávať, lebo pred štyrmi rokmi ešte neexistovala a i keď Sloboda a Solidarita vlastného primátora nemá, sú ich kandidáti súčasťou niektorých víťazných koalícií na Orave či Liptove. „Novú skúsenosť“ Hladký zhodnotil pozitívne.

KDH je zase spokojné, že voľby dokázali, že patria medzi tri najsilnejšie strany v komunálnej politike

KDH má vlastného primátora v Trnave, kde vládlo aj doteraz. V Banskej Bystrici zvíťazil nezávislý kandidát, ktorého podporovalo aj KDH. Člen predsedníctva KDH a sekretár pre región Peter Bobula tvrdí, že „na úrovni krajských miest KDH zachraňovalo česť koalície“. Dodal však, že komunálna politika nie je o stranách, ale o osobnostiach.

Tento fakt prisvedčil aj minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd). V Košiciach totiž zvíťazil Richard Raši, ktorého podporoval Most spolu so Smerom. V komunálnej politike sú podľa Simona „úplne iné vzťahy ako vo veľkej politike“. Dokazuje to aj fakt, že SMK s Mostom na celoslovenskej úrovni spoluprácu odmieta, no v komunálnych voľbách boli schopní sa dohodnúť. Kandidáti Mostu sa uchádzali o priazeň nielen na juhu, ale aj na severe a východe Slovenska. Za obrovský úspech považuje aj táto strana víťazstvo Gogolu, no nie vždy dosiahli výsledok, aký by si želali. Nadpriemerne dopadli v Banskobystrickom a Košickom kraji, slabší výsledok dosiahli v Nitre a celkom dobrý v Bratislave, kde sa kandidáti s ich podporou umiestnili podľa Simonových slov veľmi dobre. Strana postavila 563 kandidátov, úspešná bola takmer polovica.

Bugár vníma celoslovenské výsledky ako potešujúce

Za potešujúce „z celoslovenského hľadiska“ označil predseda strany Most-Híd Béla Bugár výsledky regionálnych volieb. Určitým spôsobom sme sa etablovali v komunálnej politike,“ zhodnotil na dnešnej tlačovej besede. Pripustil však, že v niektorých okresoch nedopadli voľby podľa ich predstáv. „Mrzí nás to najmä v okresoch Dunajská Streda a Komárno, kde sme nedosiahli výsledok, aký sme chceli,“ podotkol. Ako dodal, jeho osobne mrzí aj výsledok v Šamoríne, kde žije, lebo na čele tam bude stáť kandidát SMK. Bugár poukázal, že aj keď napríklad v Komárne stratili primátora, získali tam deväť poslancov. V Dunajskej Strede predtým nemali žiadneho a teraz ich budú mať jedenásť. „Nechcem ospravedlňovať chyby, ktoré sa stali, ale za tri mesiace sa asi viac nedalo dosiahnuť,“ skonštatoval. Napriek týmto slovám bude v niektorých prípadoch podľa neho vyvodená aj osobná zodpovednosť.

Ako Bugár informoval, doteraz mala jeho strana 20 starostov a po sobotňajších voľbách ich majú 95. Na čelo obcí a miest sa dostalo ďalších 126 kandidátov, ktorí boli v koalícii a okrem toho 54 nezávislých starostov, ktorých podporovali. Bugár vyzdvihol Galantu, kde nezávislý kandidát, ktorý voľby vyhral, mal iba podporu strany Most-Híd. „Už mu nezostáva nič iné, iba vstúpiť do našej strany,“ povedal Bugár so smiechom. Porovnávať výsledky Mostu a SMK veľmi nechce. Spokojný je s tým, že Most-Híd dopadol dobre najmä na strednom a východnom Slovensku aj „na vrub SMK“ a za „nie až tak dobrý údaj“ označil to, že SMK má v celoslovenskom meradle o päť poslancov viac.

Bugára teší výsledok v Bratislave. „Samozrejme, neúspech Magdy Vášáryovej nás tešiť nemôže, ale máme päť koaličných starostov mestských častí, koaličnú väčšinu v deviatich mestských častiach a v rámci koalície, kde je 108 poslancov, je 18 zo strany Most-Híd,“ skonštatoval. Podľa Bugára je to úspech, aj keď primátorský post koalícia nezískala. Podobne zhodnotil aj výsledok v Košiciach, kde bude mať Most-Híd po prvýkrát šesť poslancov.

Most-Híd získal v regionálnych voľbách 1 317 poslancov a vyše 300 starostov a primátorov. Koaličnú spoluprácu a podporu kandidátov hodnotiť nechcel, aj keď pripustil, že niektorí koaliční partneri rokovali „istým povýšeneckým spôsobom.“

Prvý podpredseda SNS Andrej Danko dodal, že je hrdý na koalíciu v Nitre, kde podľa jeho slov ochránili národný záujem. V prípade Bratislavy zas Danko tvrdí, že vznikla vyváženosť pravice a ľavice.

Uzavrela sa etapa spochybňovania existencie SMK, tvrdí Berényi

Uzavrela sa etapa spochybňovania existencie SMS a samostatnej maďarskej politiky na Slovensku. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave to uviedol predseda SMK József Berényi ako reakciu na výsledok sobotných komunálnych volieb. Spomedzi politických strán sa SMK v počte kandidátov na starostov obcí a primátorov miest umiestnila na štvrtom mieste, keďže uspelo 129 kandidátov. Rovnaké miesto obsadila aj v prípade kandidátov na poslancov obecných, mestských a miestnych zastupiteľstiev.

„SMK hodnotí výsledky ako veľmi priaznivé za situácie, v akej sa ocitla po parlamentných voľbách. Strana má opodstatnenie,“ povedal Berényi. Strana sa totiž po posledných parlamentných voľbách do parlamentu nedostala. Berényi je však presvedčený, že výsledok komunálnych volieb znamená dobrý východiskový stav, aby sa strana stala opäť parlamentnou, prípadne dokonca vládou. Nad sobotňajšími voľbami preto vyjadril spokojnosť, keďže na južnom Slovensku získala strana osem primátorov miest a celý Žitný ostrov „patrí SMK“.

Berényi zároveň vyjadril ľútosť nad tým, že pravica prehrala boj o primátorské kreslo v Bratislave, keďže Magdaléna Vášáryová (SDKÚ-DS – KDH – SaS – Most-Híd – OKS). Podľa neho bolo chybou, že pravica nezapojila do volieb v hlavnom meste aj stranu SMK, tým ani nemohli ovplyvňovať rozhodovania, koho koalícia podstaví do boja o primátorské miesto v Bratislave. Víťaza volieb a budúceho primátora Bratislavy Milana Ftáčnika však považuje strana za dobrého odborníka, ktorý má skúsenosti s vedením úradu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárJán BudajJózsef BerényiMagdaléna VášáryováMilan HortRichard RašiZsolt Simon