Problémy s elektronickými cigaretami v USA spôsobila látka, ktorá sa v Európe ani SR nepoužíva
Problémy spojené s používaním elektronických cigariet v USA spôsobil syntetický vitamín E, ktorý sa nachádzal v nelegálnych náplniach – kapsliach s obsahom THC. Táto látka sa pri výrobe náplní s obsahom nikotínu, ktoré sa bežne predávajú v Európe a na Slovensku, nikdy nepoužívala.
Zistil to americký hlavný národný úrad verejného zdravia CDC. Ten reagoval na správy o úmrtiach, spojených s elektronickými cigaretami, vo všeobecnosti popisovaných ako „úmrtia z vapingu“. Informácie o viac ako 2000 hospitalizovaných a niekoľkých desiatkach úmrtí prinášali médiá s titulkami o tom, že elektronické cigarety zabíjajú.
Podľa zistení úradu je vinníkom týchto úmrtí a poškodení pľúc syntetický vitamín E (acetát vitamínu E), ktorý sa nachádzal v nelegálnych náplniach – kapsliach s obsahom THC.
Acetát vitamínu E sa nepoužíva a ani sa nikdy nepoužíval pri výrobe náplní s obsahom nikotínu, ktoré sa bežne predávajú v Európe a na Slovensku. Pre jeho hustotu, pripomínajúcu med, nie je jeho použitie v klasických náplniach ani možné. Ani jeden prípad zatiaľ nepreukázal nebezpečenstvo používania náplní, ktoré slúžia fajčiarom namiesto klasických cigariet.
Prečo THC náplne existujú?
Viacero amerických štátov už legalizovalo rekreačné užívanie, a teda i legálny predaj, produktov z marihuany a jej aktívnej psychotropnej látky THC. Predajcov týchto produktov zaujal nápad vyrábať uzatvorené kapsle – cartridge – s obsahom oleja s vysokou dávkou THC, ktoré stačí naskrutkovať na vhodnú batériu a začať vapovať.
Tieto produkty si aj napriek vysokej cene našli tisíce zákazníkov a nepriamo umožnili vznik čierneho trhu, ktorý vizuálne rovnaký produkt vedel ponúknuť v tretinovej cene. Nelegálni predajcovia dokonca predávali tieto nelegálne náplne pod známymi značkami veľkých výrobcov marihuanového priemyslu.
Na Slovensku by boli takéto náplne dôvodom na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti u osôb vo všetkých rovinách, ako pri výrobe, tak aj pri predaji. Preto na Slovensku nie je možné takúto náplň do elektronickej cigarety legálne zakúpiť.
Čo je „vape epidémia,“ o ktorej sa písalo?
Podľa posledných správ je v USA historicky najnižšie percento používania tabakových cigariet u mladých ľudí. Výrazne však stúpol počet mladých ľudí, ktorí začali používať elektronickú cigaretu.
Obrovský podiel na trhu elektronických cigariet má v USA jediná značka, ktorej spolumajiteľom je tabaková spoločnosť. Tá čelí žalobám, že zacielila marketing práve na mladých ľudí.
Atraktivita týchto elektronických cigariet však spočívala aj v ich náplniach, ktoré obsahovali nikotín v dvojnásobne vyššom pomere, ako je to povolené v Európskej únii.
Mám začať používať elektronickú cigaretu?
Ak ste dospelý fajčiar, tak áno. Je len na vás, či sa rozhodnete pre elektronickú cigaretu, ktorej štúdie pripisujú oproti klasickej tabakovej cigarete o 95 % nižšiu škodlivosť, či pre tabakovú alternatívu tzv. nahrievaného tabaku, kde je deklarovaná škodlivosť nižšia o 90 %. Aj tak je to lepšie rozhodnutie, ako bolo pokračovať vo fajčení klasických tabakových cigariet. V žiadnom prípade si ale nemyslite, že tieto náhrady sú bez rizika a že sú neškodné. Tieto výrobky sú predávané len dospelým fajčiarom s cieľom znížiť riziko, spojeného so závislosťou na tabaku.
Elektronická cigareta a zahrievaný tabak. Aký je rozdiel?
Elektronická cigareta, teda náplň do nej, funguje na princípe tekutiny a nepochádza z tabaku. Oproti tomu, ako už názov napovedá, zahrievaný tabak je stále tabak, ktorý síce nehorí, ale tlie. Na elektronickej cigarete nemáte žiadne filtre, ale len fľaštičku s náplňou, ktorá obsahuje nikotín. Porovnávať tieto dva systémy nie je vhodné, lebo jeden z nich je čisto tabakovou záležitosťou a druhý vôbec. V predajniach elektronických cigariet nekúpite žiadne zariadenie na zahrievanie tabaku a ani žiadny tabakový výrobok. Poslaním elektronických cigariet je zbaviť svet tabaku a zabrániť niekoľkým miliónom úmrtí, spojených s fajčením cigariet. Je len na užívateľoch, ktorú alternatívu si zvolia, aj keď, pravdaže, najlepšia možnosť, ktorú si môžu vybrať, je nefajčiť vôbec.
Informačné zdroje k téme:
THC vaping a elektronické cigarety s nikotínom
https://theconversation.com/are-vaping-and-e-cigarettes-the-same-and-should-all-these-products-be-avoided-127582
Dlhodobé štúdie o elektronických cigaretách
https://www.science.org/action/cookieAbsent
Pokles fajčenia klasických cigariet u mladých Američanov a nárast používania elektronických cigariet
https://apnews.com/d64be73398c443089b0421e8f29da419
Vysoká dávka nikotínu v najpopulárnejšej elektronickej cigarete v USA
https://www.dailymail.co.uk/health/article-7685969/Juul-gives-vapers-hit-nicotine-cigarettes.html
CDC záver – vo všetkých vzorkách, odobratých z poškodených pľúc pacientov, bol nájdený acetát vitamínu E
https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html#what-is-new
Podiel značiek e-cigariet vo vlastníctve veľkých tabakových spoločností na trhu s e-cigaretami v USA
https://tobaccocontrol.bmj.com/content/28/2/146
Žaloba na výrobcu najpopulárnejšej elektronickej cigarety v USA pre cielenie marketingu na mladých ľudí
https://www.cbsnews.com/sanfrancisco/news/state-sues-e-cigarette-maker-juul-over-teen-marketing-ads-and-sales/
Škodlivosť elektronickej cigarety na základe štúdie v UK
https://www.theguardian.com/society/2018/dec/28/vaping-is-95-safer-than-smoking-claims-public-health-england
Porovnanie škodlivosti elektronickej cigarety a zahrievaného tabaku s klasickou tabakovou cigaretou
https://onlinelibrary.wiley.com/action/cookieAbsent
Tento článok vznikol v spolupráci s klientom Vaprio