BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) – Väčšina ľudí bez domova sa svoje občianske právo voliť využiť nechystá. Podľa občianskeho združenia Vagus, ktoré sa venuje stabilizácii kvality života ľudí bez domova, voliť prezidenta sa chystá menšina z nich, ktorá sa snaží sledovať spoločenské dianie prostredníctvom rozhlasu, čo je pre nich najdostupnejší informačný kanál. Väčšina ľudí bez domova si však zažila neprávosti alebo ignoranciu zo strany štátu, prípadne miest.
Rezignovali na spoločenské dianie
„Práve táto časť ľudí už rezignovala na spoločenské dianie a má pocit, že zmenu k lepšiemu už nie je možné dosiahnuť. Ďalším faktorom, ktorý znižuje účasť ľudí bez domova vo voľbách je množstvo problémov, ktorým musíte čeliť, ak nemáte domov. Hlad, smäd, strach z ohrozenia, absencia bezpečného nocľahu alebo chýbajúce financie – to všetko sú vážne problémy, ktorým čeliť zaberá množstvo času a účasť vo voľbách sa tak prirodzene stáva pre nich menej podstatnou,“ konštatoval Sergej Kára z Vagusu.
Prezidentské voľby 2019 (online): Zuzana Čaputová ovládla prvé kolo, postupuje aj Maroš Šefčovič
Najčastejšie im v účasti vo voľbách bránia aj chýbajúce osobné doklady alebo trvalý pobyt mimo miesta, kde sa aktuálne zdržujú.
Výsledky: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku (prvé kolo)
Občianske združenie Vagus sa ľuďom bez domova však snaží poskytnúť všetky nevyhnutné údaje k voľbám. „V našom centre Domec na Mýtnej ulici v Bratislave sme rozvešali informačné letáky o priebehu nadchádzajúcich prezidentských volieb, keďže oznámenie o konaní volieb ľudia bez domova určite nedostali poštou ako bežní občania. Združenie oslovilo aj iniciatívu Za slušné Slovensko, ktorá sa posledné týždne angažuje v šírení osvety a motivácii občanov zúčastniť sa prezidentských volieb. Priniesli nám volebné noviny, ktoré vysvetľujú dôležitosť účasti na voľbách. Rozdali sme ich ľuďom bez domova, ktorí navštevujú naše centrum Domec v Bratislave. To im pomôže, aby pochopili, prečo je dôležité ísť k volebným urnám,“ povedal Kára. Zároveň avizoval, že členov iniciatívy očakávajú aj na budúci týždeň. Témou stretnutia má byť druhé kolo prezidentských volieb.
Tisíce bezdomovcov
Podľa odborných odhadov organizácii, ktoré pracujú s ľudmi bez domova, je v Bratislave 4 500 ľudí, ktorí nemajú domov. Mnohí z nich aj napriek chýbajúcemu domovu ešte stále majú trvalý pobyt evidovaný na nehnuteľnosť, ku ktorej mali kedysi vlastnícke právo, a tak v mieste toho pobytu môžu voliť.
Ako voliť v prezidentských voľbách, aby bol váš hlas platný
Ďalšia časť má evidovaný trvalý pobyt len na adresu obce alebo mestskej časti, čo znamená, že spadajú do daného volebného okrsku, kde napríklad sídli mestský úrad.