V zubrej zvernici očakávajú dva prírastky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zubor
Foto: SITA

TOPOĽČIANKY 17. mája (WEBNOVINY) – V zubrej zvernici v Topoľčiankach očakávajú dva prírastky. Zubríčatá by sa mali narodiť v priebehu mája – júna. Na svet ich privedú kravky Siňora a Sisu. Podľa chovateľky Zdenky Markovej býva pôrod u zubrov často prekvapením, pretože pri veľkosti zvierat len ťažko rozoznať graviditu. Na základe skúseností však už badá zmeny spávania. Zubry majú vždy len jedno mláďa, väčšinou rodia na jar, niekedy na jeseň. Pri narodení vážia teliatka okolo 25 kilogramov. Kravy vždy oplodní len vodca stáda, ktorý si túto pozíciu musí vybojovať. Zubry nesú meno podľa krajiny svojho pôvodu, tie slovenské sa začínajú na „si.“

V zubrej zvernici postavili tento rok nový senník, financoval ho správca zvernice – štátny podnik Lesy SR. Súčasťou senníka je aj vyhliadka pre návštevníkov, ktorí majú po prvý raz možnosť vidieť zubry zhora. Zubria zvernica v Topoľčiankach je jediná svojho druhu na Slovensku. Má rozlohu 140 hektárov, samotné jadro so zvieratami má 27 hektárov. V súčasnosti tu žije desať zubrov, z toho sú dva dospelé býky. „Práve sa nachádzame vo fáze obnovy stáda, snažíme sa nájsť nové zviera, ktoré by sem prišlo, aby nedochádzalo k príbuzenskému páreniu,“ povedala Marková. Vlani sa v zvernici narodili zubrie dvojičky, čo je európska rarita. Obe však už medzičasom uhynuli.

Zubriu zvernicu spravuje štátny podnik Lesy SR. Počas letnej sezóny je pre verejnosť otvorená od 9:00 do 17:00, vstupné je euro, pre deti 50 centov. Návštevnosť v dobrých dňoch býva 300 ľudí za deň. „Minulý rok boľ veľmi zlý, stále pršalo, fúkalo, mali sme dokopy možno 3 000 návštevníkov,“ podotkla Marková. Od roku 2008 je súčasťou zvernice náučný chodník.

Zubra európskeho ľudia takmer vyhubili v 12. – 13. storočí. Podľa sčítania v roku 1930 ich žilo na svete len 56. Na ich záchranu sa podujali Poliaci a podarilo sa im zubry rozmnožiť. V roku 1958, keď ich už bolo 150, Poliaci darovali Slovensku na založenie chovu dvoch zubrov – Putyfara a Pumarku. Putyfar bol údajne najväčší zubor, aký bol kedy videný. Vážil 1 230 kilogramov, mal výšku 1,9 metra a dĺžku tri metre, povedala Marková. Ďalšie dve zvieratá doviezli z Kaukazu. V Topoľčiankach doteraz odchovali 160 zubrov, ktoré ďalej rozmiestnili do chovov po celej Európe a do zoologických záhrad na Slovensku a v Čechách. V súčasnosti už žije na svete vyše 3 000 týchto zvierat. Na Slovensku voľne žije desať zubrov na hraniciach s Ukrajinou a Poľskom v Poloninskom národnom parku, kde ich pohyb sledujú odborníci teleskopicky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať