Rezort diplomacie sa po úspešnej evakuácii svojich diplomatov z Kyjeva rozhodol premiestniť sídlo slovenského zastupiteľského úradu z Kyjeva do Užhorodu.
Od pondelka (21. marca) tam už pôsobí zástupca veľvyslanca SR a od štvrtka (24. marca) tam bude vyslaný aj Marek Šafin, doterajší veľvyslanec SR na Ukrajine. Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) o tom informoval po rokovaní vlády.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Sankcie proti Rusku
„Chceme týmto krokom demonštrovať to, že zostávame prítomní na najvyššej úrovni diplomatického zastúpenia na Ukrajine. Zastupiteľský úrad tak bude naplno fungovať z Užhorodu,“ povedal Korčok. Zostavu veľvyslanectva bude okrem veľvyslanca a jeho zástupcu tvoriť aj vojenský a policajný pridelenec.
Vojna na Ukrajine: Rusi použili bomby s bielym fosforom, Biden sa obáva chemických zbraní a Zelenskyj chce tvrdšie sankcie (online)
Minister pripomenul, že na Európskej rade naďalej prebiehajú diskusie o tom, akým spôsobom ruského prezidenta Vladimira Putina odradiť od ďalšej agresie na Ukrajine. Zatiaľ boli voči Rusku zavedené dokopy štyri sankčné balíky, ktoré majú na ekonomiku krajiny významný dopad.
Rozšírenie sankčných zoznamov
Vo štvrtok bude predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) na samite Európskej rady v Bruseli. „Bude sa hovoriť o možnosti odpojenia ďalších ruských bánk zo systému Swift a o zaradení oligarchov a ich rodinných príslušníkov na sankčné zoznamy. V hre je aj zákaz kotvenia ruských lodí v prístavoch EÚ a zákaz obchodovania s drahými kovmi, vrátane zlata či diamantov,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.
Poslanci schválili zákon lex Ukrajina, odobrili príspevok na ubytovanie či jednoduchšie opatrenia na trhu práce
Korčok pripomenul, že Slovensko bude aj naďalej bojovať za to, aby Ukrajina dostala štatút kandidátskej krajiny do Európskej únie.
Ukrajinci si to podľa ministra zaslúžia už len z morálneho hľadiska pre to, čo v súčasnej dobe prežíva. Pripomenul, že štatút kandidátskej krajiny neznamená automatický vstup do EÚ.