WASHINGTON 22. marca (WEBNOVINY) – Snemovňa reprezentantov, dolná komora amerického parlamentu, vo štvrtok schválila návrh zákona o financovaní vlády a odvrátila tak riziko, že by štátne orgány od budúceho týždňa nebolo ako financovať.
Znížila tým aj napätie medzi politickými stranami, ktoré už niekoľko týždňov bojujú o formu budúceho štátneho rozpočtu USA.
Návrh republikánmi ovládaná Snemovňa schválila v neobvyklom geste spolupráce a zabezpečila tak financovanie štátnych inštitúcií a programov až do konca finančného roka, ktorý sa končí v septembri. Rozhodnutie dáva Kongresu priestor niekoľkých mesiacov na ďalšie politické vyjednávania o tom, čí návrh rozpočtu je životaschopnejší.
Politické strany totiž predložili diametrálne odlišné predstavy o tom, ako znížiť obrovský štátny deficit, ktorý USA už roky vytvárajú. Napriek tomu štvrtkový krok dolnej komory parlamentu niektorí politici vnímali ako znamenie pokroku. „Dokázali sme, že keď si to zaumienime, dokážeme spolu urobiť aj komplikované a ťažké rozhodnutia,“ povedal v reakcii republikánsky poslanec Snemovne Harold Rogers novinárom.
Zákon o financovaní, ktorý demokratmi kontrolovaný Senát schválil v stredu, zachováva rozpočtové škrty vo výške 85 mld. USD, ktoré vstúpili do platnosti 1. marca. Vnáša do nich však istú flexibilitu, vďaka ktorej vojenské a štátne inštitúcie môžu časť svojich povinne znížených rozpočtov previesť do programov s vyššou prioritou.
Pentagon už oznámil, že o dva týždne odsúva rozhodnutie o tom, aká časť z jeho 800 tis. civilných zamestnancov bude musieť kvôli nutnosti ušetriť 46 mld. USD dostať neplatené voľno. Predstavitelia armády totiž chcú najprv preskúmať dopad nového zákona. Ten sa teraz ešte posunie na stôl prezidenta Baracka Obamu, ktorý ho svojím podpisom uvedie do platnosti.
(1 EUR = 1,2910 USD)