V Thajsku pokračujú boje, obetí pribúda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Thajsko
Foto: SITA, AP

BANGKOK 17. mája (WEBNOVINY) – Počet obetí intenzívnych bojov medzi armádou a demonštrantami v thajskom hlavnom meste, ktoré ani v pondelok neutíchajú, stúpol na 35, pričom 244 ľudí utrpelo zranenia. V pondelok úrady zaznamenali aj prvú obeť na strane vládnych síl. Ešte v nedeľu thajská vláda odmietla výzvu demonštrantov, tzv. červených tričiek, aby sa uskutočnili rokovania sprostredkované Organizáciou Spojených národov.

Vysokopostavený líder demonštrantov tiež naliehal na thajského kráľa, aby zasiahol a pomohol vyriešiť krízu. Pre pretrvávajúce násilie sa z niektorých častí 12-miliónového Bangkoku stali zóny, do ktorých je zakázané vstúpiť. Vojaci totiž začali proti protestujúcim a v niektorých prípadoch aj ozbrojeným obyvateľom používať ostrú muníciu.

Červené tričká, ktorých základňu obliehajú vládni vojaci, uviedli, že sú pripravené začať mierové rozhovory s vládou, ak na ne bude dohliadať OSN. „Chceme OSN, pretože neveríme, že by sme dosiahli spravodlivosť u organizácií v Thajsku,“ uviedol v nedeľu líder protestov Nattawut Saikuar.

Tisícky opozičných demonštrantov požadujúcich odstúpenie premiéra Aphisita Vetčačivu sa vo viacerých častiach mesta s pomocou horiacich pneumatík a vriec s pieskom zabarikádovali. Hovorca thajskej armády potvrdil, že vojaci plánujú demonštrantov rozohnať, nespresnil však, kedy voči nim plánujú masovo zasiahnuť. Samotný Vetčačiva tvrdí, že medzi Červenými tričkami je „viacero ozbrojených teroristov“.

Armáda v niektorých častiach Bangkoku vyhlásila tzv. palebnú zónu, čo jej umožňuje strieľať na demonštrantov. Jedným z postrelených je aj bývalý generál, ktorý sa pridal k Červeným tričkám. Khattiju Sawasdipola zasiahli priamo do hlavy ešte minulý týždeň a v súčasnosti sa v kritickom stave nachádza v miestnej nemocnici.

Zvrhnutý thajský expremiér Thaksin Šinawatra nedávno vyzval vládu, aby z ulíc Bangkoku stiahla armádu a obnovila rokovania s jeho stúpencami. Thaksina zvrhla v roku 2006 armáda, podľa ktorej korupcia a zneužívanie moci počas jeho dvoch funkčných období výrazne poznačili krajinu. Armáda zároveň spochybnila Thaksinovu lojalitu voči monarchii. Thaksin má však stále veľkú podporu najmä na thajskom vidieku, čo sa prejavilo aj vo volebnom víťazstve jeho prívržencov v roku 2007. Ústavný súd však v decembri 2008 rozhodol o rozpustení vládnej strany Thaksinových spojencov. Expremiér momentálne žije v exile a jeho nástupcom sa stal Aphisit Vetčačiva. Jeho vládu pokladajú demonštranti za nelegitímnu a žiadajú vypísanie nových volieb.

Protesty prívržencov bývalého premiéra Thaksina trvajú v Thajsku už od polovice marca. Strety medzi demonštrantami a bezpečnostnými silami si už okrem viac ako 50 mŕtvych civilistov vyžiadali aj vyše 1 500 zranených.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať