TEREZÍN 21. mája (WebNoviny.sk) – Na Národnom cintoríne pred Malou pevnosťou, bývalou väznicou pražského gestapa, v českom meste Terezín sa konal spomienkový obrad na počesť obetí nacistickej okupácie. Na pietnom akte sa zúčastnili bývalí terezínski väzni či zástupcovia krajín, ktorých občania boli počas druhej svetovej vojny zadržiavaní v terezínskom židovskom gete a vo väznici.
Zeman by mal vymenovať Babišovho nástupcu na budúci týždeň
S hlavným prejavom vystúpil premiér Bohuslav Sobotka, ktorý varoval pred rozdeľovaním spoločnosti a dodal, že mier a sloboda sú výsledkom európskej spolupráce v prekonávaní rozdielov. Informoval o tom spravodajský portál Českej televízie (ČT).
Sobotka pripomenul utrpenie 155 000 ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny prešli terezínskym ghettom. Podľa jeho slov „118 000 z nich vojnu neprežilo, 88 000 ľudí odtiaľ odviezli transporty na východ do nacistických tovární na smrť“. Dodal, že v Malej pevnosti sa nacisti pokúšali zlomiť vôľu vyše 30 000 vlastencov a odbojárov.
Väzni vydávali v tábore časopis
Premiér ľutoval, že nie je možné prečítať v príhovore mená všetkých terezínskych väzňov, hoci každý by si takúto pietu zaslúžil. Vymenoval len mladých chlapcov, ktorí v Terezíne vydávali časopis Vedem alebo Hanu Bradyovú, ktorá bola neskôr transportovaná a zavraždená v koncentračnom tábore Auschwitz vybudovanom v poľskom meste Osvienčim, vtedy pričlenenom k Nemeckej ríši.
Babiš pohrozil Sobotkovi žalobou, ak ho bude označovať za neplatiča daní
Sobotka spomenul aj ďalšie obete: spisovateľa a novinára Karla Poláčka; spisovateľa Františka Krausa, ktorý hrôzy terezínskeho ghetta prežil a zachytil vo svojich knihách; československého ministra zahraničných vecí Kamila Krofta; novinárku Františku Plamínkovú; odbojárku Miladu Horákovú či slovenského právnika Ivana Dérera.
Mier je výsledkom spolupráce
„Terezín v nás navždy zabudoval hlboký odpor k extrémizmu, antisemitizmu, k všetkým formám nacionalistického a rasistického besnenia. A takisto odpor k ponižovaniu ľudí, k totalitnej svojvôli,“ povedal Sobotka.
Podľa českého premiéra si treba „vážiť, že žijeme v spoločnosti, kde je možné slobodne diskutovať o tom, aká je skutočnosť a čo je správne“. Mier a sloboda, ktoré Európa zažíva, sú výsledkom spolupráce a snahy prekonávať rozdiely, uviedol Sobotka. „Treba znovu pochopiť, že najlepšou poistkou, aby sa vojnové a totalitné udalosti nemohli zopakovať, je spolupracujúca Európa,“ dodal.
Varoval pred rozdeľovaním spoločnosti a „štvaním“ ľudí proti sebe. „Toto vedomie má, myslím, naša kultúra hlboko zakorenené a ja verím, že nám pomôže aj v dnešnom období rozlišovať medzi dobrom a zlom,“ povedal šéf sociálnych demokratov, ktorého citoval portál Českej televízie.