V Sýrii sa bojuje o Damask, al-Asad utiekol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA/AP
Syria
Foto: SITA/AP

DAMASK 19. júla (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad sa nachádza v pobrežnom meste Ládikíja, odkiaľ vydáva rozkazy po zavraždení troch vysokých predstaviteľov jeho režimu.

Vo štvrtok o tom informovali opozičné zdroje ako aj nemenovaný západný diplomat. Al-Asad, ktorý sa od stredajšieho samovražedného útoku neukázal na verejnosti, riadi vládne operácie z Ládikíje, uviedli zdroje.

Nie je však jasné, či prezident odcestoval do prímorského letoviska pred alebo po útoku v Damasku.

Pri násilnostiach v Sýrii zahynulo v stredu viac než 200 ľudí, z toho 38 osôb v Damasku. Informovala o tom vo štvrtok Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv.

Podľa jej údajov zomrelo počas bojov celkovo najmenej 214 ľudí – 124 civilistov, 62 vojakov a 28 povstalcov.

Išlo tak o jeden z najkrvavejších dní od začiatku povstania proti režimu prezidenta Baššára al-Asada.

Štatistika navyše nezahŕňa troch členov prezidentovho najužšieho kruhu, ktorí prišli o život pri samovražednom útoku v centre metropoly.

Medzi mŕtvymi v Damasku sú obyvatelia, ktorých zasiahla paľba síl vládneho režimu v štvrtiach Kabún, Kafár Súsa a al-Kaddám, ako aj takí, ktorí padli za obeť ostreľovačom a zrážkam medzi povstalcami a vládnymi vojakmi v častiach Rukn ad-Dín a al-Hajar al-Asvád, uviedla organizácia so sídlom v Británii.

Podľa Sýrskej organizácie na monitorovanie ľudských práv zomrelo od začiatku povstania v marci 2011 v krajine už viac než 17 000 ľudí.

Rezolúcia v OSN neprešla

Susan Rice
Foto: SITA/AP

Rusko a Čína vo štvrtok opäť vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktorá zavádzala sankcie voči režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada v prípade, že nezastaví násilie.

Moskva a Peking ako stáli členovia BR OSN zabránili prijatiu rezolúcií proti Sýrii už tretíkrát za posledných deväť mesiacov. Za rezolúciu z dielne západných mocností hlasovalo 11 členov rady, dvaja boli proti a dvaja sa zdržali.

Spojené štáty budú vyvíjať nátlak na režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada mimo BR OSN.

Vo štvrtok po hlasovaní rady to povedala vyslankyňa USA pri OSN Susan Riceová. BR OSN podľa nej dnes zlyhala v tej najdôležitejšej veci tohto roku.

Riceová pripomenula, že al-Asadov režim vlastní chemické zbrane, ktoré by mohol použiť v jeho boji proti povstalcom aj proti vlastným občanom.

S našimi partnermi mimo BR OSN budeme vyvíjať nátlak na al-Asadov režim a pomáhať tým, ktorí to potrebujú,“ vyhlásila.

Vetovanie rezolúcie kritizoval aj Jay Carney, hovorca prezidenta Baracka Obamu. Moskva a Peking podľa neho urobili „poľutovaniahodné a chybné rozhodnutie podporovať al-Asadov režim“.

Zároveň vyjadril presvedčenie, že al-Asadove dni ako prezidenta sú spočítané.

Je chybou podporovať režim, ktorý končí,“ vyhlásil. Dodal, že pozorovateľská misie OSN nemôže pokračovať bez silnejšieho mandátu, ktorý jej mala neschválená rezolúcia poskytnúť.

https://www.youtube.com/watch?v=taGRpZTXgIs

Kľúčové udalosti uplynulých dní v hlavnom meste Sýrie:

– nedeľa 15. júla: V Damasku vypukli ťažké boje, armáda ostreľovala štvrte, kde sa nachádzajú povstalci zo Slobodnej sýrskej armády. Podľa Sýrskej organizácie pre monitorovane ľudských práv išlo o najostrejšie zrážky od vypuknutia revolúcie proti režimu prezidenta Baššára al-Asada.

– pondelok 16. júla: Slobodná sýrska armáda oznámila operáciu Damaská sopka a sýrske zemetrasenia zameranú proti režimu. Boje sa rozšírili na hlavný ťah vedúci do štvrte al-Midán, ktorú povstalci podľa vlastných údajov ovládajú. Oznámili tiež kontrolu nad južnou štvrťou Tadamon.

– utorok 17. júla: Režim po prvýkrát nasadil do bojov v hlavnom meste vojenské vrtuľníky, ktoré ostreľujú časť Kabún. Obyvatelia hlásia paľbu z ťažkých zbraní z centra metropoly. Povstalci vyhlásili, že „bitka o oslobodenie Damasku sa začala“. Vládni predstavitelia tvrdia, že situácia je pod kontrolou.

– streda 18. júla: Pri bombovom útoku na sídlo Národného bezpečnostného úradu v Damasku zahynul sýrsky minister obrany Dávúd Rádžiha, námestník ministra a zároveň švagor prezidenta al-Asada Asif Šaukát ako aj šéf krízového výboru generál Hassan Turkmání. K zodpovednosti sa prihlásili povstalci. Boje v provincii Damask si vyžiadali najmenej 76 obetí vrátane 38 v samotnom hlavnom meste.

– štvrtok 19. júla: Stovky ľudí utekajú z ohnísk bojov, ktoré sa presunuli už aj do blízkosti sídla vlády. Armáda dala obyvateľom Damasku 48 hodín na opustenie nepokojných štvrtí pred blížiacim sa pôstnym mesiacom ramadán, ktorý sa začína v piatok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bašár al-AsadBaššár al-Asad
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov