V slovenskom futbale panuje so žrebom ME spokojsť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovensko

VARŠAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Futbalisti Slovenska sa v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2012 stretnú v B-skupine s Ruskom, Írskom, Macedónskom, Arménskom a Andorrou. Rozhodol o tom nedeľňajší žreb v Kongresovej sále varšavského Palácu kultúry a vied.

Prvýkrát v histórii boli Slováci „ťahaní“ z druhého výkonnostného koša, čo znamená, že v skupine je papierovo len jeden silnejší súper – Rusko. Aj z tohto pohľadu panuje v slovenskom tábore po žrebe všeobecná spokojnosť. „Skupina je prijateľná. Najvážnejším súperom bude samozrejme Rusko, ale rozhodne je to mužstvo, proti ktorému sa dá hrať. Podľa môjho názoru je to jeden z najpriechodnejších súperov, ktorého sme mohli dostať z prvého koša. Takí Česi proti Španielom to budú mať rozhodne náročnejšie. Verím, že nadviažeme na naše výborné výkony a výsledky z kvalifikácie MS 2010 a postúpime aj na majstrovstvá Európy,“ povedal v prvej reakcii po žrebe pre agentúru SITA útočník Stanislav Šesták. Podobný názor vyslovil aj stredopoliar Miroslav Karhan, rekordér v počte štartov v drese slovenskej reprezentácie: „Myslím si, že môžeme pomýšľať na postup zo skupiny. Dá sa povedať, že sa mi splnilo želanie. Z prvého koša som si totiž želal Rusov, ktorých by sme mohli potrápiť. Náročné budú zápasy aj proti Írom a netreba zabúdať na Macedóncov, ktorí sú doma pomerne silní a môžu nás potrápiť. S Arménskom a Andorrou nemám žiadne skúsenosti, ťažko sa mi o nich niečo hovorí. Celkovo môžeme byť spokojní. Mohli sme dostať aj Španielov, ktorých nechcel asi nikto z nás. Angličania a Nemci sú isto nesmierne silní, preto buďme radi, že nám vytiahli Rusov.“

Slovenská reprezentácia má zo súperov v B-skupine kvalifikácie ME 2012 najväčšie zápasové skúsenosti s Ruskom. Slováci sa v doterajšej histórii stretli so „zbornou“ päťkrát, pričom bilancia týchto súbojov je vzácne vyrovnaná. Jeden duel vyhrali reprezentanti SR, v jednom ťahali za dlhší koniec povrazu Rusi a až trikrát sa zrodil nerozhodný výsledok. Naposledy sa títo dvaja súperi stretli v októbri 2005 v zápase kvalifikácie MS 2006 – na bratislavskom Tehelnom poli sa vtedy zrodila bezgólová remíza.

Štyri vzájomné duely majú Slováci s Macedónskom, všetky zhodne v rámci kvalifikačných bojov. V tomto prípade majú hráči SR jednoznačne navrch – tri zápasy vyhrali, v jednom remizovali s jednoznačne aktívnym skóre 10:1. Menej ružové je to z pohľadu Slovenska pri vzájomných konfrontáciách s Írskom. Ani v jednom z doterajších dvoch zápasov totiž nedokázalo mužstvo SR zvíťaziť – raz sa zrodila remíza a v jednom dueli Slováci prehrali. S ďalšími dvoma súpermi v B-skupine Arménskom a Andorrou sa reprezentanti SR doteraz ešte nestretli.

Z 53 členských krajín Európskej futbalovej únie (UEFA) sa do kvalifikácie ME 2012 zapojí 51 štátov. Automatické právo účasti na záverečnom turnaji, ktorý sa uskutoční v dňoch 8. júna až 1. júla 2012, majú jeho hostitelia – Poliaci a Ukrajinci. Zvyšné tímy rozdelili do 9 skupín (A až I) – šesť po 6 účastníkoch a tri po 5 aktéroch. Priamo na šampionát postúpia deviati víťazi skupín a najlepšie mužstvo z 2. priečky po odrátaní bodov zo zápasov s poslednými v 6-členných skupinách (rovnako ako v kvalifikácii MS 2010). Zostávajúcich 8 druhých tímov bude hrať baráž (systém doma – vonku) o štyri miestenky.

Kvalifikácia ME 2012 v Poľsku a Ukrajine je rozložená od septembra 2010 až do novembra 2011.

Žreb kvalifikácie o postup na ME 2012 vo futbale:

A-skupina: Nemecko, Turecko, Rakúsko, Belgicko, Kazachstan, Azerbajdžan

B-skupina: Rusko, SLOVENSKO, Írsko, Macedónsko, Arménsko, Andorra

C-skupina: Taliansko, Srbsko, Severné Írsko, Slovinsko, Estónsko, Faerské ostrovy

D-skupina: Francúzsko, Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Bielorusko, Albánsko, Luxembursko

E-skupina: Holandsko, Švédsko, Fínsko, Maďarsko, Moldavsko, San Maríno

F-skupina: Chorvátsko, Grécko, Izrael, Lotyšsko, Gruzínsko, Malta

G-skupina: Anglicko, Švajčiarsko, Bulharsko, Wales, Čierna Hora

H-skupina: Portugalsko, Dánsko, Nórsko, Cyprus, Island

I-skupina: Španielsko, Česko, Škótsko, Litva, Lichtenštajnsko.

Ohlasy na žreb Slovákov v kvalifikácii ME 2012

Stanislav Šesták (ofenzívny stredopoliar slovenskej reprezentácie): „Myslím si, že môžeme byť spokojní. Skupina je prijateľná. Najvážnejším súperom bude samozrejme Rusko, ale rozhodne je to mužstvo, proti ktorému sa dá hrať. Podľa môjho názoru je to jeden z najpriechodnejších súperov, ktorého sme mohli dostať z prvého koša. Takí Česi proti Španielom to budú mať rozhodne náročnejšie. Verím, že nadviažeme na naše výborné výkony a výsledky z kvalifikácie MS 2010 a postúpime na majstrovstvá Európy.“

Boris Kitka (tréner slovenskej reprezentácie do 21 rokov): „Vzhľadom na to, že sme z prvého koša nedostali Španielsko alebo Anglicko, môžeme byť spokojní. Opäť sa stretneme s Ruskom, čo môže byť – aj z hľadiska geografického – zaujímavý duel. Pokiaľ ide o Írsko, myslím si, že s ním tiež máme dosť skúsenosti. Niektorí naši chlapci hrajú na ostrovoch, poznajú ich futbal. Napokon ten mýtus o ostrovnom futbale sme zmazali dobrým výkonom v stretnutiach úspešnej kvalifikačnej skupiny o postup na MS 2010 v JAR, ktoré sme odohrali so Severným Írskom. Pri pohľade na našu skupinu musím povedať, že sme dopadli celkom dobre. Stačí sa pozrieť na C-skupinu.“

Miroslav Stoch (ofenzívny stredopoliar slovenskej reprezentácie): „Myslím si, že je to celkom prijateľná skupina. Určite to bude ťažké, ale mohli sme dostať aj náročnejších súperov. Rusi a Íri budú našimi najvážnejšími súpermi v boji o postup, ale šťastie nám naďalej praje, preto nevidím dôvod, prečo by sme nemali postúpiť na európsky šampionát. Z prvého koša som si neželal Španielov, to sa mi aj splnilo. Z ostatných možných tímov si už veľa nenavyberáte. Holandsko, Portugalsko, Francúzsko, Nemecko – všetko sú to silné mužstvá, takže je v podstate jedno, koho nám vytiahli.“

Miroslav Karhan (defenzívny stredopoliar slovenskej reprezentácie): „Myslím si, že je to prijateľná skupina, súperi v nej sú zdolateľní. Podľa môjho názoru môžeme pomýšľať na postup zo skupiny. Dá sa povedať, že sa mi splnilo želanie. Z prvého koša som si totiž želal Rusov, ktorých by sme mohli potrápiť. Náročné budú zápasy aj proti Írom a netreba zabúdať na Macedóncov, ktorí sú doma pomerne silní a môžu nás potrápiť. S Arménskom a Andorrou nemám žiadne skúsenosti, ťažko sa mi o nich niečo hovorí. Celkovo môžeme byť spokojní. Mohli sme dostať aj Španielov, ktorých nechcel asi nikto z nás. Angličania a Nemci sú isto nesmierne silní, preto buďme radi, že nám vytiahli Rusov.“

Dušan Galis (bývalý reprezentačný tréner SR): „Žreb nám tentoraz žičil. Máme veľmi dobrú skupinu. Naozaj. Jej favoritom je Rusko, ale my v súčasnosti máme kvalitné mužstvo, ktoré dokáže poriadne potrápiť aj Rusov. S Írmi tiež vieme hrať vyrovnanú partiu a ostatní traja súperi sú z kategórie takých mužstiev, nad ktorými, ak chceme na ME v Poľsku a Ukrajine štartovať, musíme jednoznačne vyhrať. Takže naše možnosti opäť sa dostať na významné futbalové podujatie sú vďaka tejto skupine veľmi veľké. Je to môj názor. Nikomu ho nevnucujem. Fakt, že nás teraz vo Varšave prvýkrát žrebovali z 2. koša, vnímam ako ocenenie našich výkonov v nedávnej kvalifikácii o postup na MS 2010. Je to zrkadlo veľmi dobrej práce hlavného trénera Vladimíra Weissa, ktorý dokázal s mužstvom urobiť výrazný výkonnostný skok smerom hore. Máme to všetko vo svojich rukách.“

Ľuboš Kamenár (brankár slovenskej reprezentácie): „Z môjho pohľadu je to dosť dobrá skupina. Máme reálnu šancu myslieť na postup. Nároky slovenských fanúšikov, ale aj všeobecne futbalovej verejnosti, budú určite väčšie, keďže sa nám podarilo postúpiť na MS 2010. Určite sa od nás teraz očakáva aj účasť na majstrovstvách Európy 2012. Pomerne dobre poznám francúzsky futbal a môžem povedať, že som rád, že sme ich nedostali do skupiny. Rusi sú rozhodne prijateľnejší súper.“

Krátke vizitky účastníkov slovenskej B-skupiny kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2012, o ktorej zložení sa rozhodlo na nedeľňajšom žrebe v poľskej Varšave:

SLOVENSKO

Názov federácie a rok jeho založenia: Slovenský futbalový zväz (SFZ) / 1993

Prezývka:

Hlavný tréner reprezentácie: Vladimír Weiss st. (nar. 22. septembra 1964)

Kapitán reprezentácie: Marek Hamšík

Najväčšie hviezdy reprezentácie: Marek Hamšík (SSC Neapol), Martin Škrtel (FC Liverpool), Ján Mucha ml. (Legia Varšava/FC Everton)

Najviac gólov v reprezentácii: Szilárd Németh (22)

Najviac štartov v reprezentácii: Miroslav Karhan (95)

Najvyššie víťazstvo v histórii: 7:0 – dvakrát nad San Marínom (13. 10. 2007 a 6. 6. 2009), raz nad Lichtenštajnskom (8. 9. 2004)

Najvyššia prehra v histórii: 0:6 – s Argentínou (22. 6. 1995)

Aktuálne poradie v rebríčku FIFA: 36.

Počet doterajších účastí na ME: 0

RUSKO

Názov federácie a rok jeho založenia: Ruský futbalový zväz (RFS) / 1912

Prezývka: zborná, červená armáda (bývalý Sovietsky zväz)

Hlavný tréner reprezentácie: Guus Hiddink (nar. 8. novembra 1946)

Kapitán reprezentácie: Andrej Aršavin

Najväčšie hviezdy reprezentácie: Andrej Aršavin (Arsenal), Roman Pavľučenko (Tottenham Hotspur), Pavel Pogrebňak (VfB Stuttgart)

Najviac gólov v reprezentácii: Vladimir Besčastnych (26)

Najviac štartov v reprezentácii: Viktor Onopko (109)

Najvyššie víťazstvo v histórii: 7:0 nad San Marínom (7. 6. 1995)

Najvyššia prehra v histórii: 0:16 s Nemeckom (1. 7. 1912) ešte ako Ruská ríša

Aktuálne poradie v rebríčku FIFA: 13.

Počet doterajších účastí na ME: 3x ako Rusko (1996, 2004 a 2008), 6x ako bývalý Sovietsky zväz (1960, 1964, 1968, 1972, 1976, 1988), 1x ako výber SNŠ (1992)

Najväčšie úspechy na ME: semifinále ako Rusko (2008) a titul ako Sovietsky zväz (1960)

ÍRSKO

Názov federácie a rok jeho založenia: Futbalová asociácia Írska (FAI) / 1921

Prezývka: „Chlapci v zelenom“

Hlavný tréner reprezentácie: Giovanni Trapattoni (nar. 17. marca 1939)

Kapitán reprezentácie: Robbie Keane

Najväčšie hviezdy reprezentácie: Robbie Keane (Celtic Glasgow), Shay Given (Manchester City), Damien Duff (FC Fulham)

Najviac gólov v reprezentácii: Robbie Keane (41)

Najviac štartov v reprezentácii: Steve Staunton, Kevin Kilbane, Shay Given (všetci 102)

Najvyššie víťazstvo v histórii: 8:0 nad Maltou (16. 11. 1983)

Najvyššia prehra v histórii: 0:7 s Brazíliou (27. 5. 1982)

Aktuálne poradie v rebríčku FIFA: 37.

Počet doterajších účastí na ME: 1x (1988)

Najväčšie úspechy na ME: základná skupina (1988)

MACEDÓNSKO

Názov federácie a rok jeho založenia: Futbalová federácia Macedónska (FFM) / 1949

Prezývka: „Červeno-žltí“

Hlavný tréner reprezentácie: Mirsad Jonuz (nar. 9. apríla 1962)

Kapitán reprezentácie: Velice Sumulikovski

Najväčšie hviezdy reprezentácie: Goran Pandev (Inter Miláno), Goce Sedloski (SV Mattersburg)

Najviac gólov v reprezentácii: Goran Pandev (22)

Najviac štartov v reprezentácii: Goce Sedloski (98)

Najvyššie víťazstvo v histórii: 11:1 nad Lichtenštajnskom (9. 11. 1996)

Najvyššia prehra v histórii: 0:5 s Belgickom (7. 6. 1995)

Aktuálne poradie v rebríčku FIFA: 64.

Počet doterajších účastí na ME: 0

ARMÉNSKO

Názov federácie a rok jeho založenia: Futbalová federácia Arménska (FFA) / 1992

Prezývka: Highlanders – „Gorali“

Hlavný tréner reprezentácie: Vardan Minasjan (5. januára 1974)

Kapitán reprezentácie: Sargis Hovsepjan

Najväčšie hviezdy reprezentácie: Sargis Hovsepjan (Pjunik Jerevan), Roman Berezovskij (FC Chimki)

Najviac gólov v reprezentácii: Arthur Petrosjan (11)

Najviac štartov v reprezentácii: Sargis Hovsepjan (109)

Najvyššie víťazstvo v histórii: 3:0 nad Albánskom (6. 9. 1997)

Najvyššia prehra v histórii: 0:7 s Čile (4. 1. 1997)

Aktuálne poradie v rebríčku FIFA: 102.

Počet doterajších účastí na ME: 0

ANDORRA

Názov federácie a rok jeho založenia: Andorská futbalová federácia (FAF) / 1994

Prezývka: –

Hlavný tréner reprezentácie: David Rodrigo (nar. 8. mája 1968)

Kapitán reprezentácie: Óscar Sonejee

Najväčšia hviezda reprezentácie: Ildefons Lima (AC Bellinzona)

Najviac gólov v reprezentácii: Ildefons Lima (7)

Najviac štartov v reprezentácii: Óscar Sonejee (83)

Najvyššie víťazstvo v histórii: 2:0 nad Bieloruskom (26. 4. 2000) a Albánskom (17. 4. 2002)

Najvyššia prehra v histórii: 1:8 s Českom (4. 6. 2005) a 0:7 s Chorvátskom (7. 10. 2006)

Aktuálne poradie v rebríčku FIFA: 202.

Počet doterajších účastí na ME: 0

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej AršavinGiovanni TrapattoniJán MuchaJán Mucha ml.Marek HamšíkMartin ŠkrtelMiroslav KarhanRobbie KeaneStanislav ŠestákVladimír WeissVladimír Weiss st.