MOSKVA 16. októbra (WebNoviny.sk) – Rusko v piatok oznámilo, že v prípade nutnosti by do bojov proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii mohlo nasadiť aj svoje vojenské lode dislokované v Stredozemnom mori. V rozhovore pre ruský denník Komsomolská pravda to uviedol náčelník hlavného operatívneho štábu generál Andrej Kartapolov.
Islamský štát má k dispozícii moderné zbrane
Rusko predtým v rámci náletov na pozície IS v Sýrii vypálilo okrídlené rakety zo svojich vojnových lodí v Kaspickom mori. V tejto súvislosti sa objavili špekulácie, že niekoľko rakiet spadlo na území Iránu, čo Rusko i Irán popreli. Na otázku, či by na podobné útoky mohli byť použité aj ruské lode v Stredomorí, Kartapolov odpovedal: „Bezpochyby.“
Kartapolov spresnil, že pokiaľ ide o predpokladanú silu IS, ruský generálny štáb pracuje s odhadom, že v radoch IS bojuje od 40 000 do 50 000 ozbrojencov. Vysvetlil, že zvyčajne sa hovorí o 30 000 až 80 000 mužoch. „Pravda býva zvyčajne niekde uprostred, takže aj my budeme hovoriť o 40-50 000,“ uviedol Kartapolov pre denník.
Ruský generál spresnil, že jednotky IS majú k dispozícii moderné zbrane a jednotlivé oddiely majú aj „celkom dobrú“ bojovú prípravu. Vysvetlil, že príslušníkov IS si netreba predstavovať „ako bradatých mužov, so samopalmi a kindžalmi, ktorí nevedia nič iné, len odrezávať hlavy…“.
Putin chce čo najširšiu koalíciu pre boj proti terorizmu
Turecko zostrelilo pri hranici so Sýriou cudzí dron
Islamský štát chcel útočiť na ruskú mešitu, plán zlyhal
Vojaci USA idú do Kamerunu, pomôžu v boji proti Boko Haram
Islamisti vyzývajú na svätú vojnu proti Američanom a Rusom
Rusko by mohlo v Sýrii vybudovať vojenskú základňu
Uviedol, že „vedia bojovať, zdokonalili si rozličné taktické prístupy, a to proti irackej aj sýrskej armáde“. „Tieto prístupy aj veľmi úspešne využívajú,“ dodal. Poznamenal, že v jednotkách IS bojuje mnoho dôstojníkov bývalej irackej armády z čias Saddáma Husajna. Informoval, že IS má k dispozícii mnoho zbraní zo skladov sýrskej a irackej armády vrátane amerických tankov Abrams, obrnených transportérov a delostreleckých systémov.
Kartapolov v rozhovore nevylúčil, že Rusko by mohlo v Sýrii vybudovať vojenskú základňu pre tri typy vojsk: námorníctvo, letectvo a pozemné sily. Reagoval tak na otázku novinára, či v Sýrii možno hovoriť o dvoch plnohodnotných ruských vojenských základniach: jednej pre pozemné vojská v Lázikíji a druhej, leteckej, v Tartuse.
Agentúra RIA Novosti dnes informovala, že hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes v Moskve odmietol komentovať Kartapolovove vyjadrenie pre ruský denník. Operácia ruského letectva v Sýrii sa začala 30. septembra na základe žiadosti sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Rusko do nej nasadilo viac ako 50 bojových lietadiel typov Su-25, Su-24M a Su-34, ktorým krytie poskytujú stíhačky Su-30SM.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.