BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Zníženie platov lekárov v prípade vyhlásenia núdzového stavu považuje Eduard Bárány z Ústavu štátu a práva za ústavne problematické. „Môj osobný názor je, že ak je tu niečo ústavne problematické, tak je to nejaké zníženie mzdy. To totiž nie je nevyhnutné na zabezpečenie účelu núdzového stavu, ktorým by bolo jednoznačne zabezpečenie zdravotnej starostlivosti a tým odvrátenie hrozby pre zdravie osôb,“ myslí si Bárány, podľa ktorého núdzový stav problém nerieši, ale len odsúva.
Vyhlásenie núdzového stavu hrozí, ak by sa nedohodli lekárski odborári s vládou a viac ako 2-tisíc lekárov by nestiahlo svoje výpovede. „Lekári budú musieť nastúpiť do práce,“ vyhlásil pred dvoma dňami po stretnutí s odborármi, ministrom a zástupcami nemocníc prezident Ivan Gašparovič.
Po tomto stretnutí bolo deklarované, že by to pre lekárov znamenalo, že budú mať tzv. pracovnú povinnosť a budú dostávať 70 % svojej súčasnej mzdy. Núdzový stav by mohol byť vyhlásený na maximálne 90 dní, predlžovať sa nemôže. „Vyhlásenie núdzového stavu by mohlo znamenať len oddialenie problému o štvrť roka, ale zároveň tak môže znamenať získanie času na jeho riešenie,“ dodal Barány.
Núdzový stav môže dočasná vláda so súhlasom prezidenta vyhlásiť podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. K jeho vyhláseniu môže dôjsť len za podmienky, že bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie; núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.
V prípade výpovedí lekárov by prichádzalo do úvahy zrejme možné ohrozenie života a zdravia osôb. „Či skutočne táto hrozba existuje, to je otázka, ktorú si ja netrúfam zodpovedať,“ uviedol Bárány. Nemá totiž informácie o stave v zdravotníctve a o tom, čo by nastalo, keby spomínaný počet lekárov prestal pracovať.
Bárány si však nemyslí, že by sa vláda vyhlásením núdzového stavu mohla dopustiť porušenia ústavného zákona. „Podľa mojej mienky nie, ale moja mienka nie je rozhodujúca,“ skonštatoval. Ak niekto bude mať takú mienku a presvedčí o tom 30 poslancov, tak by sa mohli obrátiť na ústavný súd so sťažnosťou. To by mohol urobiť aj prezident, ale vzhľadom na jeho postoj to podľa Báránya nie je pravdepodobné.