BRATISLAVA 6. októbra (WebNoviny.sk) – V evakuovanej zóne okolo černobyľskej atómovej elektrárne na Ukrajine sa darí divej zveri. Ukázalo to sčítanie počtu veľkých cicavcov žijúcich na vyľudnenom území, ktoré vykonal medzinárodný tím vedcov. Ako napísali v správe publikovanej v časopise Current Biology, ich výskum nenašiel dôkazy negatívneho vplyvu radiácie na populáciu divej zveri na území, ktoré siaha tridsať kilometrov od havarovaného reaktora.
„To ale neznamená, že radiácia je pre divú zver zdravá,“ upozornil Jim Smith z Univerzity v Portsmouthe, ktorý so svojím tímom analyzoval dáta pochádzajúce z pozorovaní zvierat zo vzduchu. Neskôr sledovali aj stopy v snehu, pričom merali aj mieru rádioaktívnej kontaminácie. Výsledky ukázali, že populácie losov, srncov, jeleňov a diviakov sú porovnateľné s populáciami v nekontaminovaných prírodných rezerváciách v regióne a počet vlkov bol sedemnásobne vyšší ako v blízkych rezerváciách porovnateľnej rozlohy.
Podľa vedcov jedným z dôvodov, prečo sa v evakuovanej zóne darí veľkým cicavcom, je ten, že ich nemá kto loviť. Ako uviedol Jim Smith, dôsledky ľudského osídlenia, vrátane lovu, poľnohospodárstva a lesníctva, sú pre zvieratá horšie ako radiácia a ich štúdia ukázala, čo sa stane, keď „z obrazu odstránite človeka“.
Podľa Tima Mousseaua z Univerzity v Južnej Karolíne však aktuálna štúdia sledovala iba veľké cicavce, ktoré sú priamo poznačené ľudskou činnosťou, pričom neanalyzovala počet iných zvierat ako vtákov či malých cicavcov. Ako povedal, z tohto dôvodu sa nedá povedať, že okolie Černobyľu je plné života.
Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.com a www.cell.com.