Stovky ľudí, najmä z radov podporovateľov ukrajinských nacionalistických síl, demonštrujú v stredu v Kyjeve proti dohode medzi ukrajinskou vládou a proruskými separatistami na východe Ukrajiny.
Demonštranti s transparentmi, ako napríklad „Nie kapitulácii„, protestujú proti regionálnym voľbám, ktoré sa podľa novej dohody majú uskutočniť v Donecku a Luhansku, dvoch regiónoch ovládaných separatistami.
Protest exprezidenta Porošenka
Proti dohode medzi centrálnou vládou v Kyjeve a separatistami v stredu protestoval aj exprezident Petro Porošenko, ktorý súčasnú vládu obvinil, že zradila záujmy štátu.
Ukrajinský exprezident Porošenko odsúdil dohodu so separatistami, vraj nahráva do karát Rusku
Dohoda podľa Porošenka „nahráva do karát Rusku„. Ukrajina podľa neho nedostala žiadne záruky, že získa opätovnú kontrolu nad hranicou s Ruskom, ale namiesto toho sa zaviazala uskutočniť voľby v oblastiach, ktoré ani len neovláda.
Chcel rozptýliť obavy
Vznik dohody ohlásil v utorok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa hneď vzápätí snažil rozptýliť obavy, že Ukrajina proruským separatistom príliš ustúpila a že voľby sa budú konať pod taktovkou separatistov a tým pádom Moskvy. „Neuskutočnia sa žiadne voľby s pištoľou pri hlave. Neuskutočnia sa žiadne voľby, pokiaľ tam stále budú vojaci,“ vyhlásil Zelenskyj.
Proruskí separatisti sa dohodli s ukrajinskou vládou na voľbách, musia byť však bez vojsk
Voľby sa podľa neho budú konať až po tom, čo Ukrajina nadobudne nad týmito regiónmi plnú kontrolu. Voľby sa podľa neho navyše budú riadiť ukrajinskými zákonmi, čo okrem iného znamená, že v nich budú môcť kandidovať akékoľvek strany a kandidáti vrátane prokyjevských nacionalistov. Práve tento bod doteraz separatisti odmietali.
Proti výsledku nebudú namietať
Obe strany sa okrem toho dohodli na tom, že voľby uznajú za platné a nebudú proti ich výsledku namietať, pokiaľ ich označia za spravodlivé a slobodné volební pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Plán zorganizovať regionálne voľby v Donecku a Luhansku nie je iniciatívou nového ukrajinského prezidenta, ale obsahoval ho už mierový plán z roku 2016, ktorý vypracoval vtedajší nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier.
Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.