V bratislavskom Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestov odňatia slobody v stredu pokračuje hlavné pojednávanie v kauze známej ako Bonaparte. Spolu s podnikateľom Ladislavom Bašternákom čelia obžalobe pre neoprávnené uplatňovanie vratiek DPH v súvislosti s výstavbou komplexu Bonaparte aj Stanislav P., Ivan P. a Peter H.
Dôvodom, prečo sa pojednávanie neuskutoční v obvyklých priestoroch Mestského súdu Bratislava I, ale za sprísnených bezpečnostných podmienok je fakt, že ako svedkovia boli predvolaní odsúdení Marian Kočner a Zoltán Andruskó. Podľa obžaloby si Ladislav Bašternák, Stanislav P., Ivan P. a Peter H. uplatnili vo februári 2011 na Daňovom úrade Bratislava II nárok na nadmerný odpočet DPH 3,4 milióna eur.
Trestný čin neodvedenia dane
Tým sa dopustili trestného činu neodvedenia dane a poistného, pričom celková suma vyplatených finančných prostriedkov predstavuje viac ako 900-tisíc eur.
Obžalovaní sa na pojednávaniach od začiatku procesu nezúčastňujú. Svedok Andruskó v stredu vo svojej výpovedi uviedol, že podnikateľ Marian Kočner vydieral obžalovaného Bašternáka.
Susko sa podľa Lipšica dopustil nehorázneho hyenizmu, keď obvinil prokurátorov z „úmrtí za mrežami“
„Mne tvrdili, že Bašternák dlhuje Kočnerovi dva milióny eur,“ povedal s tým, že z tohto dôvodu vymyslel Kočner prepis jeho firmy Real forum invest ktorá stavala budovu Bonaparte.
„Komplex Bonaparte mal byť majetkom pána Kočnera,“ vyhlásil svedok. Firma mal byť konkrétne napísaná na „bieleho koňa“, ktorého mal zabezpečiť práve Andruskó, pričom on komunikoval s Kočnerom cez Alenu Zsuzsovú.
Nevedomosť o spáchaní trestného činu
„On potreboval konateľa firmy, ktorý by komunikoval za firmu. A ešte sídlo. To som mu zabezpečil,“ uviedol Andruskó. Doplnil, že za celú vec mal sľúbených 200-tisíc eur. Kočner mu však nevyplatil „ani cent“. „Avšak nemám vedomosť o spáchaní trestného činu pána Bašternáka. Táto vec je podľa mojich vedomostí vecou pána Kočnera,“ doplnil svedok.
Marian Kočner k veci spontánne nevypovedal, keďže podľa vlastných slov o nej vie len z médií a odpovedal len na otázky. Medzi iným uviedol, že Ladislava Bašternáka pozná 25 rokov z autoumyvárne a boli priatelia.
Takisto povedal, že Bašternákovi požičal peniaze, ten mu ich však vrátil. Uviedol tiež, že aj obžalovanému Stanislavovi P. viackrát požičal peniaze. Keď mu ich ten nevrátil, v rámci záložného práva získal bytový priestor v komplexe Bonaparte.
„Nikdy som tam nebýval, nikdy som sa v tomto priestore nezdržiaval, nemal som tam ani prechodný pobyt,“ povedal Kočner s tým, že nie je pravda, že by býval vedľa predsedu vlády Roberta Fica. Ako ďalej uviedol, byt neskôr predal.
Označovanie svedka za klamára
Pri opúšťaní pojednávacej miestnosti v sprievode eskorty Kočner zároveň označil svedka Andruskóa za klamára a idiota v súvislosti s tvrdeniami, že vydieral Bašternáka. Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať 15. novembra výsluchom znalcov. Obhajoba ešte na aprílovom pojednávaní spochybnila, že by obžalovaní konali protiprávne a zdôraznila, že neboli splnené podmienky na podanie obžaloby.
„Keby nešlo o meno Ladislav Bašternák, trestné konanie v tomto prípade by sa nikdy neviedlo,“ skonštatovala jedna z obhajkýň. Podľa obhajcu Bašternáka Petra Filipa sa jeho klient vyjadril, že v predmetnej trestnej veci je nevinný.
Pokiaľ ide o obžalobu, celá je podľa Filipa založená len na jednom znaleckom posudku, ktorý ale nie je dostatočný. Podľa prokurátora bývalého ˇuradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu obžalovaní za účelom získania vratky DPH nadhodnotili stavbu komplexu Bonaparte.
Priznanie viny pred vynesením rozsudku
„Pričom hodnota stavby bola nižšia, ako deklarovali obžalovaní,“ doplnil v apríli Šanta. Aktuálne však už má prípad na starosti prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava. Podnikateľa Bašternáka v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil.
Európska komisia odporučila Slovensku zaviesť niekoľko opatrení v súvislosti s právnym štátom
Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj odvolací súd, totiž sudkyňa považovala za postačujúci. Prokurátorka vtedy na mieste podala odvolanie, keďže pre obžalovaného požadovala sedemročný trest. Ladislav Bašternák ešte pred vynesením rozsudku svoju vinu priznal. Krajský súd v Bratislave neskôr rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil.
Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného. V januári 2022 Bašternáka podmienečne prepustili z výkonu trestu. V decembri 2023 mu Mestský súd Bratislava I vyhovel vo veci žiadosti o obnovu konania, pokiaľ ide o trest prepadnutia majetku.