BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) na stredu vytýčil ďalšie pojednávanie so Zdenkou K., ktorá bola jednou z pätice pôvodných obžalovaných v mediálne známej kauze nástenkový tender. V pôvodnom procese ju prvostupňový súd oslobodil.
Najvyšší súd SR však v odvolacom konaní v novembri minulého roku prikázal ŠTS, aby sa prípadom Zdenky K. zaoberal opätovne. Podľa Najvyššieho súdu SR sa totiž nedostatočne vysporiadal s dôkazmi v jej prípade.
Súd by mal v stredu pokračovať vo vykonávaní ďalšieho dokazovania a v prípade skončenia dokazovania môže pristúpiť k záverečným rečiam a vyhláseniu rozsudku.
Vina exministrov Janušeka a Štefanova
Pokiaľ ide o ďalších obžalovaných, najvyšší súd na verejnom zasadnutí v novembri 2018 potvrdil vinu exministrov výstavby a regionálneho rozvoja Mariána Janušeka a Igora Štefanova.
Janušek si má vo väzení odsedieť 11 rokov, čo je o rok menej, ako mu pôvodne vymeral Špecializovaný trestný súd a Štefanovovi vymerali trest deväť rokov.
Aktualizované: Exministri Janušek a Štefanov pôjdu do väzenia, súd potvrdil ich vinu v kauze nástenkový tender
Obaja zároveň dostali finančný trest 30 000 eur a zákaz päť rokov pôsobiť vo verejných funkciách. Obaja sú momentálne vo výkone trestu.
Podľa odvolacieho súdu boli Janušek a Štefanov vinní, pretože vytvorili v rámci verejného obstarávania na reklamné služby podmienky pre vopred vybraného uchádzača a znemožnili účasť ďalších súťažiacich.
Záležitosť označil za bábkové divadlo
„Verejné obstarávanie bolo len fingované,“ uviedol predseda senátu s tým, že celú záležitosť označil za bábkové divadlo.
Napriek tomu, že kauza je známa ako nástenkový tender, oznámenie o obstarávaní služieb v celkovej hodnote viac ako tri miliardy vtedajších korún (viac ako 97 miliónov eur) nebolo zverejnené ani na nástenke. Víťazné konzorcium podľa predsedu senátu Juraja Klimenta vzniklo len pár mesiacov pred obstarávaním a na žiadnom inom tendri sa nikdy nezúčastnilo.
Zdenka K. sa opätovne postavila pred súd, je obžalovaná v kauze nástenkový tender
Obžalovaní tak zvýhodnením tohto konzorcia konali v rozpore s pravidlami verejného obstarávania a štátu spôsobili škodu veľkého rozsahu.
Janušek a Štefanov sa podľa verdiktu súdu dopustili machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a Janušek, ktorý bol v tom čase ministrom, tiež zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Zvyšnú trojicu oslobodili
Najvyšší súd zároveň v novembri 2018 potvrdil oslobodzujúce rozsudky, ktoré Špecializovaný trestný súd v októbri 2017 vyriekol nad bývalými úradníkmi rezortu výstavby Tomášom Labayom a Radoslavom Behulom.
Prokuratúra v tomto prípade v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní obžalovala päť osôb, vrátane dvoch bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja za Slovenskú národnú stranu (SNS) Mariána Janušeka a Igora Štefanova.
Ďalšími obžalovanými v prípade boli Radoslav Behul, Tomáš Labay a Zdenka K. Špecializovaný trestný súd v októbri 2017 uznal dvoch exministrov za vinných, zvyšnú trojicu oslobodil. Janušek bol pôvodne žalovaný aj za porušenie povinností pri správe cudzieho majetku, to však súd nakoniec vypustil.
Špecializovaný trestný súd sa bude opäť zaoberať kauzou nástenkový tender
Prípad sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún len obmedzeným spôsobom. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo.
Dvoch ministrov za SNS stála kauza postupne kreslo, najskôr Janušeka a neskôr aj Štefanova, ktorý ho nahradil. Tender neskôr zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur.