V krajine, ktorá kladie nesmierny tlak na vynikajúce študijné výsledky v škole a úspešné zamestnanie počas celého života, vznikol netradičný projekt, v rámci ktorého sa záujemcovia dobrovoľne dožadujú pobytu vo väzení. Na okraji pustatiny, asi 90 km severne od Soulu, vyrástla na ploche dvoch akrov unikátna „väznica“ Prison Inside Me (Väzenie vo mne), kam ľudia odchádzajú, aby zredukovali každodenný stres.
Nezvyčajná prosba
Projekt 47-ročného bývalého právnika Kwon Yong-Seoka vznikol ako reakcia na uponáhľaný životný štýl modernej doby. „Nevedel som, ako mám prestať pracovať. Mal som pocit, ako by ma prúd strhol proti mojej vôli a zdalo sa mi, že nevládzem kontrolovať svoj život,“ spomína bývalý právnik, ktorý pred pár rokmi požiadal svojho známeho, aby ho na týždeň zavrel do väzenia. Hoci strážnikovi vysvetľoval, že je to z dôvodu terapie, jeho bizarná žiadosť zostala nevypočutá.
Kwon sa rozhodol zobrať veci do svojich rúk a začal plánovať vlastnú „väznicu“, ktorá by slúžila na duchovný rozvoj. Uplynulé leto, po vyše roku stavania, otvorilo brány centrum zariadené vo väzenskom štýle. Záujemcovia po príchode do väznice musia odovzdať všetky osobné predmety vrátane mobilných telefónov. Následne ich zavedú do neveľkých ciel s malým stolíkom, umývadlom a toaletou. Jedlo dobrovoľným väzňom servírujú trikrát denne cez otvor na dverách. Absolútne izolovaní od okolitého sveta tu majú možnosť v tichosti meditovať, upokojiť sa a usporiadať si myšlienky. V prípade záujmu sa môžu prihlásiť na súkromnú či skupinovú hodinu meditácie, kde sa naučia, ako sa vymaniť z múrov „vnútorného väzenia“.
Obmedzený, ale aj oslobodzujúci pobyt
„Život vo väzení, aj keď fyzicky obmedzený, môže byť skutočne oslobodzujúci,“ hovorí Kwon, ktorý naráža na tlak moderného sveta. Krátko na to už menuje príklady intelektuálov a politických disidentov, ktorí našli vnútorný pokoj práve na takýchto netradičných miestach. Jedným z nich je aj bývalý prezident Kórejskej republiky Kim Dae-jung, ktorý sa v jednom rozhovore priznal, že si želá návrat do väzenia – v jeho náročnom rozvrhu mu totiž chýbal čas na čítanie kníh. Nositeľ Nobelovej ceny za mier z roku 2000 strávil vo väznici šesť rokov a ďalších desať v domácom väzení. Jeho zápisky boli neskôr uverejnené aj knižne (Prison Writings).
Záujemcovia môžu za mrežami stráviť tri dni a dve noci, za ktoré v prepočte zaplatia okolo sto eur. Kwon by bol najradšej, keby ľudia prejavili záujem o dlhšie pobyty za mrežami, záujemcovia si však údajne nemôžu zobrať viac dovolenky. „Ľudia sú nervózni bez mobilov už aj po pár hodinách a neustále sa obávajú súrnych prípadov, ku ktorým príde naozaj zriedkavo,“ hovorí Kwon.
„Bolo by ešte lepšie, keby toto miesto bolo schátralejšie – ako skutočné väzenie,“ dodal manažér centra. Prepustení „väzni“ sú však spokojní. „Občas ma to až dusilo, lebo môj fyzický priestor bol skutočne obmedzený. Na druhej strane mi to však pomohlo nazrieť do svojho vnútra a ujasniť si pár vecí,“ uviedol Park Woo-sub.
Obzrieť sa späť
„Občas kráčam dozadu, aby som sa mohol pozrieť na cestu, po ktorej som práve prešiel. Ľudia to dnes robia zriedkavo a viac myslia na cesty, ktoré ich čakajú. Musíme sa však pokúsiť pozrieť aj vzad. Trojdňový program je na to podľa mňa prikrátky, ľudia sa však sťažujú, keď ho chceme predĺžiť. Želám si len, aby ľudia dostali túto jedinečnú šancu, hoci aj donútene, na zhodnotenie minulosti a uvoľnenie sa v prítomnosti,“ dodal majiteľ netradičného väzenia na záver.
http://online.wsj.com