WASHINGTON 5. apríla (WebNoviny.sk) – Najnovšie satelitné snímky zachytávajú „podozrivú“ aktivitu v hlavnom severokórejskom nukleárnom komplexe Jongbjon.
Mohli by naznačovať, že Pchjongjang by sa mohol pokúšať získať plutónium na vojenské účely z vyhoreného jadrového paliva, uviedla v utorok juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na americkú stránku 38 North, sledujúcu dianie v Severnej Kórei.
KĽDR vypálila ďalšiu raketu, môže ísť o balistickú strelu
Severná Kórea pohrozila útokom na prezidentský palác v Soule
Podozrivé oblaky
Za uplynulých päť týždňov boli v dvoch alebo troch prípadoch zaznamenané oblaky dymu stúpajúce z tepelnej elektrárne umiestnenej pri rádiochemickom laboratóriu, kde sa z tyčí s vyhoretým jadrovým palivom opäť získava plutónium.
Podľa 38 North je to neobvyklé, pretože takýto jav je vidieť zriedkakedy a nebol pozorovaný na žiadnej snímke zhotovenej túto zimu.
„Tieto oblaky naznačujú, že prevádzkovatelia zariadenia vykurujú svoje budovy. Zrejme tam prebieha nejaká dôležitá činnosť, alebo bude v blízkej budúcnosti,“ píše sa na stránke. Nie je však jasné, či sa tam Severná Kórea snaží získať ďalšie plutónium.
KĽDR dosiahla v komplexe Jongbjon pokrok
Šéf amerických tajných služieb James Clapper 9. februára na pôde Kongresu povedal, že Severná Kórea by mohla začať získavať plutónium z vyhoreného paliva v Jongbjone „počas niekoľkých týždňov až mesiacov“, pripomenula stránka 38 North, prevádzkovaná Johns Hopkins University’s School of Advanced International Studies vo Washingtone.
Tamojší malý grafitový reaktor bol zdrojom plutónia na vojenské účely, ktoré komunistický režim použil pri svojich prvých troch jadrových pokusoch v rokoch 2006, 2009 a 2013. Severná Kórea vykonala svoju štvrtú jadrovú skúšku 6. januára tvrdiac, že úspešne odpálila vodíkovú bombu.
Podľa 38 North KĽDR dosiahla v komplexe Jongbjon pokrok pri stavbe ľahkovodného jadrového reaktora, no zatiaľ nie je známe, či bude spustený ešte tento rok. Ak by sa tak stalo, mohol by to slúžiť ako nový zdroj štiepneho materiálu pre jadrové zbrane.
Bezpečnostná rada OSN uvalila na KĽDR po vykonaní štvrtej jadrovej skúšky a následnom odpálení rakety dlhého doletu nové prísne sankcie. Severná Kórea odmieta kritiku svojho jadrového a raketového programu. Jej vodca Kim Čong-un v marci vyhlásil, že čoskoro otestuje jadrovú hlavicu a balistické rakety schopné niesť jadrové hlavice.