BRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) – Nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu (EP) naplánované na 24. mája nerozhodnú len o rozdelení samotných poslaneckých miest, ale v konečnom dôsledku aj o nástupcovi súčasného predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa.
Juncker je najhorúcejším kandidátom na Barrosov post
Na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave to povedal bývalý dlhoročný luxemburský premiér, exminister financií aj niekdajší šéf Euroskupiny Jean Claude-Juncker. Práve ten je v súčasnosti hlavným kandidátom Európskej ľudovej strany (EĽS) na funkciu šéfa EK. Rozhodnutie konzervatívnej frakcie padlo ešte na marcovom nominačnom zjazde v írskom Dubline, kde ho zvolili za lídra kandidátky EĽS v eurovoľbách.
„Bude to veľmi rozhodujúce hlasovanie,“ povedal Juncker v narážke na májové voľby. Päťdesiatdeväťročný politik prišiel do Bratislavy podporiť kandidátov slovenských strán, ktoré sú členmi EĽS.
Spolu s ním na tlačovej konferencii vystúpili aj zástupcovia SDKÚ-DS, SMK, Mosta-Híd a Kresťanskodemokratického hnutia. „Ak si budú Slováci vyberať niekoho z tých, ktorí tu teraz so mnou sedia, budú zároveň voliť Európsku ľudovú stranu,“ dodal jeden z najdlhšie pôsobiacich premiérov v rámci všetkých členských štátov Európskej únie.
Juncker má už aj svoje ciele
Juncker sa stane hlavným favoritom na šéfa EK v prípade, že EĽS získa v eurovoľbách najviac poslaneckých mandátov. Luxemburčan si už teraz vytýčil niekoľko hlavných cieľov, ktoré by chcel presadiť z pozície šéfa eurokomisie. Za ten hlavný označil prijatie opatrení vedúcich k vytvoreniu vyššieho počtu pracovných miest.
„Nemyslíme si, že to môže vyriešiť EK, alebo iné inštitúcie,“ vyhlásil s tým, že zamestnanosť by mali zvyšovať podnikatelia, ktorým na to musia politici len vytvoriť podmienky. Prípadný Barrosov nástupca chce tiež prispieť k zjednoteniu energetickej politiky v rámci celej únie v reakcii na krízu na Ukrajine a zhoršenia vzťahov s Ruskom.
Päťdesiatdeväťročný kresťanský demokrat luxemburskej vláde predsedal nepretržite od roku 1995 až do decembra 2013. Od roku 2005 do januára 2013 tiež zastával funkciu predsedu Euroskupiny združujúcej ministrov financií členských štátov eurozóny. V rokoch 1989 až 2009 bol aj luxemburským ministrom financií.