Počas medzinárodnej policajnej akcie Joint action days (JAD) pod záštitou Europolu identifikovali 442 možných obetí obchodovania s ľuďmi. V statuse na sociálnej sieti to uviedla Polícia Slovenskej republiky. Do akcie sa zapojili všetky členské krajiny Európskej únie (EÚ) aj Švajčiarska konfederácia a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska.
Okrem identifikovania možných obetí obchodovania s ľuďmi policajti začali vyšetrovanie 130 nových prípadov, v ktorých existuje podozrenie na spáchanie takéhoto činu. Akcia trvala od 31. mája do 6. júna.
Rozložili medzinárodnú skupinu
Príslušníci národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii pomohli v rámci akcie rozložiť medzinárodnú organizovanú skupinu. Tá nelegálne pašovala vietnamských štátnych príslušníkov do Európy, kde boli následne mnohí z nich pracovne vykorisťovaní.
Info_Brunch: Slovenka sa podieľala na prevádzaní Vietnamcov do Európy. Do Nemecka ju transportovali „lovci lebiek“ (denný podcast)
Išlo o koordinovaný zásah policajných zložiek na Slovensku aj v zahraničí, pričom v SR policajti vykonali tri domové prehliadky a v Bratislave zadržali 50-ročnú ženu, ktorá je považovaná za hlavnú organizátorku organizovanej skupiny na Slovensku. Zadržanú ženu po procesných úkonoch prevzali prezidiálni pátrači, s cieľom zabezpečiť jej prítomnosť na ďalších úkonoch v Nemecku.
Kontroly vykonávali aj na Slovensku
Na Slovensku boli počas JAD vykonávané kontroly na celom území krajiny. Príslušníci Úradu hraničnej a cudzineckej polície spolu s inšpektormi práce skontrolovali 31 firiem na miestach, kde existuje predpoklad výskytu obetí pracovného vykorisťovania. Skontrolovali spolu 452 osôb, z toho 187 cudzincov pochádzajúcich najmä z Ukrajiny, Srbska a Vietnamu. Počas kontrol našli 26 nelegálne zamestnávaných osôb.
Polícia konštatuje, že akcia opätovne potvrdila výskyt obchodovania s ľuďmi na celom území EÚ, a to aj na miestach, na ktorých na to nemusí byť prvotný predpoklad. Ľudí vyzýva, že ak disponujú informáciami o možnej obeti obchodovania s ľuďmi, môžu kontaktovať bezplatnú národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi na čísle 0800 800 818.