BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Približne milión ľudí by podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera nemalo byť v druhom dôchodkovom pilieri. Bývalý minister Jozef Mihál si myslí, že v druhom pilieri by mal zostať každý s minimálne priemerným príjmom a mladší ľudia. Uviedli to relácii STV O 5 minút 12.
Minister vyhlásil, že v druhom pilieri je asi 720-tisíc poistencov s príjmami do výšky priemernej mzdy v národnom hospodárstve a asi 250-tisíc poistencov nad 50 rokov. „Pre tých je minimálne rizikový faktor do akej miery si dokážu nasporiť,“ povedal Richter.
Exminister práce Mihál si myslí, že o zotrvaní v druhom pilieri by sa mali ľudia rozhodovať hlavne podľa výšky príjmu. „Každý človek, ktorý má priemerný alebo nadpriemerný príjem, alebo očakáva, že sa jeho príjmy zlepšia, mal by v druhom pilieri zostať. Druhý faktor je faktor veku. Tu platí, čím mladší ľudia, tým skôr by mali byť v druhom pilieri. Naopak čím starší ľudia, blížiaci sa až k dôchodkovému veku, v druhom pilieri by byť nemali,“ povedal. Mladí ľudia by v ňom mali byť, aj keď majú relatívne nižší príjem. Výhodný je aj pre starších ľudí, ktorí majú vysoké príjmy, dodal.
Minister Richter v diskusii zopakoval, že majú záujem zakotviť zmeny v dôchodkových pilieroch v ústavnom zákone. „To je niečo, čo sa nedá meniť každý deň,“ dodal s tým, že chcú stabilizovať a zakotviť princípy.
„Neveríme, že to Smer myslí úprimne a vážne,“ zareagoval Mihál. Keby to podľa neho vládna strana myslela s druhým pilierom vážne a zodpovedne, tak by vývoj v našej legislatíve a dianie v parlamente bolo úplne iné.
Vytkol im hlavne skrátené legislatívne konanie o novele zákona o sociálnom poistení, zdravotnom poistení a zásadnú novelu zákona o druhom pilieri, podľa ktorej sa znížili príspevky z deväť na štyri percentá. „Takto prijímaná legislatíva nám nedáva žiadnu záruku, či to myslíte vážne pokiaľ ide o ústavný zákon,“ dodal Mihál.