Slovenskí policajti budú v Chorvátsku pomáhať v dvoch šesťtýždňových intervaloch. V termíne od 15. júna do 30. júla a od 31. júla do 15. septembra. V rámci každého turnusu budú pôsobiť dve dvojčlenné slovenské hliadky.
Jedna bude pôsobiť na teritóriu Splitsko-dalmatínskeho policajného riaditeľstva a druhá na teritóriu Prímorsko–goranského policajného riaditeľstva. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová v tlačovej správe.
Spolupráca s miestnou políciou
„Policajti slúžiaci na policajnej stanici v Trogire, Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, budú vykonávať pešie hliadky v mestách Trogir, Split, Podgora, Brela, Makarska a Tučepi. Budú vykonávať aj motohliadky spoločne s chorvátskou dopravnou políciou na celom teritóriu policajnej stanice Makarska. V prípade núdze budú občanom k dispozícii na slovenskom telefónnom čísle +421 908 723 526,“ uviedla Bárdyová.
Slovenskí policajti budú vykonávať pešie hliadky aj v mestách Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Baška, Malinska, Mošćenička Draga. Okrem toho budú spoločne s miestnou políciou aj na policajných lodiach na ostrovoch Krk, Cres, Rab a Lošinj.
V slovenských uniformách
Pre rýchlejší presun na miesto riešenia problému budú mať policajti počas trvania služby v zahraničí k dispozícii služobné vozidlá s označením Polícia v teritóriu policajnej stanice v Trogire a v Crikvenici. Policajti budú slúžiť v slovenských policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi.
Najčastejšie problémy turistov, ktoré policajti pomáhali riešiť v Chorvátsku, boli strata cestovných dokladov, vodičských oprávnení a finančnej hotovosti, strata kľúčov od vozidla a privolanie asistenčnej služby na otvorenie vozidla, ohlasovacia povinnosť občanov Slovenska pri ubytovaní v Chorvátsku, dopravné priestupky slovenských občanov v Chorvátsku, dopravné nehody s účasťou slovenských turistov, krádeže cestovných dokladov, finančnej hotovosti a iných cenných vecí z motorových vozidiel a apartmánov respektíve pláže, riešenie problémov s ubytovaním ako nespokojnosť s ubytovaním, neochota zaplatiť za poskytnuté služby, prípady poškodenia motorových vozidiel či narušovanie verejného poriadku turistami, hlavne pod vplyvom alkoholu.
Najzávažnejšie prípady
Najzávažnejšie prípady, pri ktorých policajti pomáhali minulý rok, boli asistencia pri pátraní po stratených, resp. nezvestných osobách, asistencia pozostalým v prípadoch úmrtí slovenských občanov, asistencia pri riešení prípadov zadržania slovenských občanov pri spáchaní trestných činov alebo priestupkov.
„Chorvátska polícia začala v roku 2006 projekt s názvom Bezpečná turistická sezóna. Cieľom je pomoc zahraničným turistom, prevencia pred páchaním priestupkov a trestných činov, bezpečnosť cestnej premávky, dohľad nad štátnou hranicou a bezpečnosť na mori. V projekte participujú policajti z 19 krajín. Slovenskí policajti pôsobia v projekte od roku 2008 nepretržite, dokonca ani v období pandémie COVID-19 sme spoluprácu neukončili, len sme znížili počet vyslaných policajtov,“ uzavrela Bárdyová.