V Bruseli sa rozhodne o dvoch nových funkciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezident_europska_unia

BRUSEL 19. novembra (WEBNOVINY) – Lisabonská zmluva, ktorá v Európskej únii začne platiť budúci mesiac, vytvára dve nové významné funkcie pre zefektívnenie práce v rámci bloku a pre posilnenie jeho postavenia vo svete. Prinášame popis obidvoch funkcií, ktoré európski lídri pravdepodobne obsadia počas štvrtkového summitu v Bruseli.

Prezident EÚ

Predsedu Európskej rady (prezidenta) zvolia lídri všetkých 27 členských štátov EÚ (najradšej na základe konsenzu, avšak technicky kvalifikovanou väčšinou) na dobu dva a pol roka, pričom ten istý človek sa o túto funkciu bude môcť uchádzať maximálne dvakrát. Cieľom vytvorenia funkcie prezidenta EÚ bolo dať Európe konkrétnu tvár a stabilnejšie vedenie ako v súčasnom systéme, kde predsedníctvo rotuje medzi členskými krajinami v 6-mesačných cykloch. Úspešný kandidát by mal reprezentovať postoj Európy na medzinárodnom poli a predsedať stretnutiam týkajúcich sa kľúčových otázok v rámci EÚ.

Lisabonská zmluva, na základe ktorej vznikli obe nové funkcie, je však veľmi nejasná v prípade právomocí a povinností z nich vyplávajúcich. To vytvára priestor pre buď vyprofilovanú osobnosť, ktorá si svoju vlastnú úlohu vytvorí sama, alebo pre rezervovaného kandidáta, ktorý bude skôr hrať administratívnu úlohu a usilovať sa o konsenzus. Predseda Európskej rady bude dostávať odmenu vo výške 300 tisíc eur za rok.

Šéf európskej diplomacie

Vysoký predstaviteľ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku volený na 5 rokov bude mať viac právomocí ako súčasný šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana, ktorého post zanikne. Šéf diplomacie EÚ bude na medzinárodných stretnutiach reprezentovať jednotné stanovisko rozmanitej zahraničnej politiky členských krajín únie.

Úloha šéfa európskej diplomacie je v Lisabonskej zmluve definovaná vo väčšej miere ako post prezidenta. Bude viesť zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ a prispievať k jej vývoju, bude predsedať stretnutiam ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ a zároveň bude aj podpredsedom Európskej komisie. Šéf diplomacie bude mať na starosti päťtisícčlenný diplomatický zbor ako aj misie Európskej únie po celom svete.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať