V Afganistane sa v sobotu uskutočnia prezidentské voľby, ktorých favoritom je súčasný prezident Ašraf Ghání. Ohroziť by ho teoreticky mohol len druhý najsilnejší kandidát, súčasný predseda kabinetu Abdulláh Abdulláh. Zvyšných štrnásť kandidátov je bez šance.
Ghání s Abdulláhom boli najúspešnejšími kandidátmi aj v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2014, ktoré sa skončili veľmi chaoticky, keďže obaja títo politici trvali na tom, že voľby vyhrali. Situáciu vyriešilo až ustanovenie takzvanej vlády národnej jednoty, v rámci ktorej vznikla nová funkcia predsedu kabinetu a tú obsadil Abdulláh.
Štyristo volebných miestností bude zatvorených
Nad afganskými prezidentskými voľbami visí už vopred veľa otáznikov. V prvom rade panujú veľké obavy z očakávaných násilností zo strany militantného hnutia Taliban, ktoré ovláda takmer polovicu územia krajiny a vyzýva občanov, aby nešli voliť.
Rokovania Spojených štátov s Talibanom sú mŕtve, Trump nevidí zmysel v úsilí o dosiahnutie dohody
Už v piatok ústredná volebná komisia oznámila, že 410 z celkového počtu 5 373 volebných miestností zostane z bezpečnostných dôvodov zatvorených.
S voľbami v pôvodnom termíne nikto nerátal
Nie je tiež vôbec isté, či sú afganské úrady na ich organizáciu dostatočne pripravené. S tým, že sa voľby naozaj uskutočnia, totiž ešte pred niekoľkými týždňami nikto nerátal – všetci sa spoliehali na rozhovory medzi Talibanom a administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa a na to, že z nich vzíde dohoda o budúcom usporiadaní Afganistanu, ktorej súčasťou bude aj to, že voľby sa odsunú na neskôr. Spojené štáty sa však prekvapivo z rozhovorov stiahli a voľby sa tak musia konať v pôvodnom termíne.