CALAIS 24. júna (WEBNOVINY) – Osobnú aj nákladnú dopravu pod Lamanšským prielivom obnovili v stredu po jednodňovom štrajku pracovníkov francúzskej trajektovej dopravy, ktorí v utorok prenikli na koľajnice a zapálili na nich pneumatiky, informuje agentúra AP.
Pred eurotunelom sa vytvárajú kolóny kamiónov
Plné obnovenie prevádzky oznámili v stredu ráno obe spoločnosti prevádzkujúce železničné spojenie v tuneli pod prielivom – nákladné Eurotunnel i osobné Eurostar. Pred eurotunelom, spájajúcim Britániu a Francúzsko, sa však ešte stále vytvárajú kolóny kamiónov, približuje AP.
Chaotickú situáciu v prístavnom meste Calais na severe Francúzska sa snažia využiť utečenci, pokúšajúci sa preniknúť do pomaly sa pohybujúcich kamiónov čakajúcich v dlhých kolónach na vlaky, ktoré ich prevezú na druhú strany do Británie.
Calais ochromil štrajk, dopravu v Eurotuneli prerušili
Situáciu skomplikovali utorňajší štrajk prístavných zamestnancov, ktorí sa obávajú straty pracovných miest kvôli rozhodnutiu spoločnosti Eurotunnel odpredať a reštrukturalizovať trajektovú dopravu. Približne 50 štrajkujúcich vniklo na koľajnice pred nákladným terminálom eurotunela, kde začali páliť pneumatiky. Prevádzku vlakov cez tunel následne pozastavili spoločnosti Eurotunnel aj Eurostar.
Briti chcú posilniť hranice s Francúzskom
Britská vláda vzhľadom na situáciu zvažuje posilnenie hraníc s Francúzskom, najmä v blízkosti prístavného mesta Calais, povedal britský premiér David Cameron. „Zisťovali sme, či vieme nasadiť viac mužov a samozrejme tímy s policajnými psami na tú stranu tunela, kde to bude mať význam,“ povedal Cameron v britskom parlamente. Podľa britského premiéra sa tiež podnikli kroky smerom k vybudovaniu oplotenia nielen okolo prístavu Calais, ale aj pri vstupe do eurotunela.
Starostka Calais Natacha Bouchartová kritizovala britskú vládu za to, že dostatočne nezabezpečuje bezpečnosť v prístave. Británia by podľa nej mala zrevidovať svoj štedrý sociálny systém a na hraniciach posilniť kontroly totožnosti.
Británia už podľa Camerona investovala 12 miliónov libier (17 miliónov eur) za účelom posilnenia hraníc. Nie je dôvod, aby niektorá z krajín ukazovala prstom a obviňovala jedna druhú, domnieva sa Cameron, omnoho dôležitejšie je podľa neho zachovať silné partnerstvo.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.