Ústavný súd pozastavil účinnosť novely v kauze Čentéš

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Centes
Jozef Čentéš. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA/KOŠICE 5. júna (WEBNOVINY) – Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR na stredajšom neverejnom zasadaní pozastavilo účinnosť novely zákona, na základe ktorej v kauze Jozef Čentéš verzus Ivan Gašparovič mal rozhodovať pôvodný prvý senát v zložení Milan Ľalík, Petra Brňák a Marianna Mochnáčová.

Poslanci môžu navrhovať kandidátov

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška určil termín na podávanie návrhov kandidátov na generálneho prokurátora. Poslanci tak môžu urobiť do 13. júna do 16:00.

Písomné a odôvodnené návrhy je potrebné podať cez podateľňu Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky a musia obsahovať základné údaje o navrhovanom kandidátovi, a to jeho meno, priezvisko, dátum narodenia a adresu trvalého bydliska.

Súčasťou návrhu je životopis, súhlas navrhovaného s kandidatúrou, doklad o vymenovaní do funkcie prokurátora a jej trvaní, ako aj doklad o justičnej praxi. Agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie národnej rady.

Čentéš namietal pre zaujatosť dvoch členov tohto senátu. Plénum rozhodlo o predbežnom opatrení na pozastavenie účinnosti novely zákona o organizácii ÚS, o ktoré požiadala skupina opozičných poslancov z piatich klubov (KDH, OĽaNO, Most-Híd, SDKÚ-DS a SaS) a ktorá zároveň žiada o preskúmanie jej ústavnosti. Potvrdila to po rokovaní pléna hovorkyňa ÚS Anna Pančurová.

Národná rada SR schválila 30. apríla novelu Zákona o ústavnom súde, ktorá umožňuje, aby o sťažnosti Jozefa Čentéša pre porušenie jeho základných práv prezidentom SR Ivanom Gašparovičom rozhodoval senát, ktorému vec bola pôvodne pridelená. Ide o senát, v ktorom Čentéš namietal zaujatosť dvoch sudcov a ÚS jeho námietky akceptoval.

Jozef Čentéš podal svoju sťažnosť pre porušenie jeho práv postupom prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý ho nevymenoval za generálneho prokurátora v januári tohto roku. Obaja účastníci postupne namietali jednotlivých ústavných sudcov, okrem jednej sudkyne, a došlo de facto k zablokovaniu ústavného súdu. Novela mala riešiť túto patovú situáciu.

Ústavný súd môže rozhodovať ako predtým

Skupina narýchlo prijatú novelu Zákona o ústavnom súde napadla 21. mája. V podaní namieta, že prijatá novela nie je v súlade s ústavou. Poukazujú na jej retroaktivitu, pričom jej uplatnením dôjde k porušeniu práva na nestranného a zákonného sudcu, porušeniu rovnosti zbraní účastníkov konania. Označili ju za svojvoľný zásah zákonodarcu do súdnej moci.

Ústavný súd SR odmieta zasahovanie iných zložiek štátnej moci do jeho právoplatných rozhodnutí, myslí si nevymenovaný kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš. Dôkazom je podľa neho predbežné opatrenie ústavného súdu o pozastavení účinnosti novely zákona, ktorou sa snažila vláda vyriešiť patovú situáciu na súde po námietkovej vojne v Čentéšovom prípade.

„Rozhodnutie zároveň podľa môjho názoru umožňuje ústavnému súdu, aby vo veci mojej sťažnosti proti rozhodnutiu prezidenta konal podľa doterajšej právnej úpravy tak, ako zamýšľal konať do prijatia tejto novely,“ uviedol Čentéš v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol advokát Peter Kubina. „Ústavný súd podľa môjho názoru teda o mojej sťažnosti môže rozhodnúť nezávisle na ďalšom priebehu konania osúlade tejto novely s ústavou,“ dodal.

Parlament bude voliť kandidáta na generálneho prokurátora

Robert fico
Foto: SITA/AP

Parlament bude v krátkom čase voliť generálneho prokurátora, malo by sa tak stať na najbližšej schôdzi Národnej rady SR.

Oznámil to premiér Robert Fico po stredajšom rokovaní vlády, počas ktorého dostal informáciu, že ústavný súd predbežným opatrením pozastavil účinnosť novely zákona, ktorou sa snažili vyriešiť patovú situáciu na ústavnom súde po námietkovej vojne v prípade nevymenovaného kandidáta Jozefa Čentéša.

“Neexistuje žiadna zákonná prekážka, pre ktorú by národná rada nemohla voliť kandidáta na generálneho prokurátora,“ vyhlásil v stredu Fico, ktorý už hovoril s predsedom NR SR Pavlom Paškom.

„Takýto postup som, žiaľ, očakával,“ reagoval na Ficove vyjadrenia Čentéš. „Pokiaľ sa táto nová voľba uskutoční pred rozhodnutím Ústavného súdu SR o mojom návrhu na vydanie dočasného opatrenia žiadajúceho jej pozastavenie, nevylučujem, že využijem príslušné právne prostriedky na napadnutie a zrušenie výsledku takejto voľby,“ napísal Čentéš.

Podľa Fica je tu teraz nová kvalita. Jednak ÚS SR predbežným opatrením pozastavil novelu, ktorá mala systém odblokovať Okrem toho prezident vyhlásil, že Čentéša nikdy nevymenuje. Podľa Fica mu to ani ústavný súd nemôže nariadiť. Takto by generálny prokurátor podľa premiérových slov nikdy nebol.

Meno nie je známe

Ústavný súd SR
Foto: SITA/Marián Angelovič

Fico nepovedal meno, kto by sa o post generálneho prokurátora mohol uchádzať a ísť do voľby kandidáta v parlamente. Meno oznámia, keď bude známy termín podávania návrhov kandidátov a voľby. „Máme samozrejme určité predstavy, ale nechcem predbiehať udalosti,“ dodal Fico na margo možného mena kandidáta.

Nekomentoval ani to, či ich poslanci budú prihliadať na názor Rady prokurátorov. Tá za vhodného kandidáta označila bratislavského krajského prokurátora Jaromír Čižnára. Fico pripúšťa, že meno kandidáta dopredu prekonzultujú s prezidentom, aby bol priechodný. „Považoval by som to za veľmi rozumné,“ dodal.

Fico upozornil, že nikdy nekomentoval rozhodnutia ústavného súdu, ani s tým nezačne. Aj súčasné procesné rozhodnutie o pozastavení účinnosti novely rešpektuje a berie na vedomie. „Ale už je toho naozaj veľa,“ poznamenal premiér. Podľa jeho slov mohli generálneho prokurátora voliť od prvého dňa, ako zasadol parlament v novom zložení v máji, apríli 2012. „Boli sme tolerantní, vedeli sme, že boli podané rôzne sťažnosti,“ dodal Fico. Očakávali, že ústavný súd ich vyrieši, čo sa nestalo a súd sa zablokoval. Pomocnú ruku podľa Fica podali spomínanou novelou zákona, ktorá je teraz pozastavená. „Sme tam, kde sme boli na začiatku roka 2012,“ zhodnotil premiér s tým, že zo súčasnej situácie vyplýva, že generálny prokurátor nebude ani do júna 2014.

Nová voľba GP by bola pošliapaním ústavnosti, myslí si opozícia

Figel, jan
Foto: SITA/Diana Černáková

Voľba nového generálneho prokurátora pred rozhodnutím ústavného súdu je podľa predsedu KDH Jána Figeľa hrubým porušovaním ústavnosti na Slovensku, pretože proces vymenovania nebol zavŕšený a prebieha.

Ako povedal Figeľ v stredu na tlačovej besede, kandidát na generálneho prokurátora existuje. „Je ním Jozef Čentéš. Všetky ostatné výklady sú nerešpektovaním ústavného súdu a jeho kompetencie. Na ťahu je ústavný súd. Očakávame jeho kompetentné rozhodnutie,“ povedal, pričom privítal stredajšie rozhodnutie ústavného súdu, ktorý predbežným opatrením pozastavil účinnosť novely zákona, ktorou sa snažil Smer-SD vyriešiť patovú situáciu na ústavnom súde po námietkovej vojne v prípade nevymenovaného kandidáta Jozefa Čentéša.

Rozhodnutie ukazuje, že súd neprijíma rozhodnutie, ktoré v priebehu jediného dňa pretlačila jedna politická strana cez vládu a parlament, pretože tento zákon je protiústavný, retroaktívny a porušuje princípy právneho štátu. To znamená pokračovanie v procese na ústavnom súde,“ uviedol.

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský sa obáva v stredajšom vyhlásení Fica o blížiacej sa voľbe nového generálneho prokurátora môže dôjsť k ohrozeniu demokratického a ústavného vývoja na Slovensku. „Vo mne to asociuje obavu spred novembra 1989. Obávam sa, že do mozaiky vlády Smeru chýba len ukotvenie vedúcej úlohy Smeru v ústave. Dneškom sa končí parlamentná demokracia ako princíp uplatňovania zastupiteľskej moci v štáte. Nastupuje vláda politického byra strany,“ vyhlásil.

Žitňanská chce apelovať na poslancov Smeru

Lucia Žitnanská
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej je úplne zrejmé, že Fico sa rozhodol zvoliť svojho generálneho prokurátora za akúkoľvek cenu a že sa tak rozhodol urobiť do prázdnin, pretože ľudia cez prázdniny na škandál zabudnú.

„Fico ide konzekventne za svojím cieľom, aby mal svojho generálneho prokurátora. Na ceste za týmto cieľom neváhal zneužiť prezidenta SR, tlačiť na ústavný súd, použiť v parlamente svojich poslancov, aby v skrátenom konaní prijali zákon, ktorý mal uľahčiť voľbu generálneho prokurátora,“ povedala.

Keďže táto cesta nevyšla, Fico podľa Žitňanskej neváha a je pripravený zneužiť svojich poslancov v parlamente na to, aby sa pred prázdninami dopracoval k svojmu generálnemu prokurátorovi. „Fico si evidentne myslí, že môže všetko, dnes má tú silu, ale už tu taký bol. Volal sa Vladimír Mečiar a musím pripomenúť, že pokiaľ poslanci za Smer akceptujú vôľu predsedu a budú na júnovej schôdzi voliť nového generálneho prokurátora, tak to bude naozaj situácia, aká tu bola, keď poslanci HZDS hlasovaním vylúčili Františka Gauliedera z parlamentu,“ povedala. Podľa nej treba v tejto chvíli apelovať na poslancov za Smer, aby sa nenechali v tejto hre zneužiť a aby sa vzopreli svojmu predsedovi a nepristúpili na novú voľbu generálneho prokurátora na júnovej schôdzi.

Robert Fico stráca nervy, tvrdí niekdajší minister spravodlivosti a vnútra Daniel Lipšic. „Ovládnutie generálnej prokuratúry je pre neho dôležitejšie, ako povesť Národnej rady SR, ústavného súdu a jeho vlastnej strany,“ uviedol Lipšic vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA zaslalo tlačové oddelenie hnutia Nová väčšina. Podľa neho robí Fico zo Smeru HZDS a z Jozefa Čentéša Františka Gauliedera. „Už to pochopili aj ústavní sudcovia. Ich dnešné rozhodnutie je dobrou správou pre právny štát,“ napísal Lipšic s tým, že bolo len otázkou času, kedy príde Smer s protiútokom. „Netrvalo to ani 24 hodín,“ dodal. Ak v tejto situácii bude ktokoľvek kandidovať na funkciu generálneho prokurátora, stane sa podľa Lipšica komparzistom Smeru „v tomto nechutnom divadle v réžii mecenášov Smeru„.

Opozícia podľa Fica zavádza verejnosť

Fico
Foto: SITA/Marián Peiger

Reakcia opozície na rozhodnutie voliť nového generálneho prokurátora je podľa premiéra Roberta Fica nehoráznym tendenčným zavádzaním verejnosti.

Neexistuje žiadna ústavná prekážka, ktorá by bránila voliť nového generálneho prokurátora,“ uviedol v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová.

Ak opozícia napriek tomu hovorí o pošliapaní ústavnosti a návrate pred rok 1989, chceme jej pripomenúť, čo vystrájala pri voľbe generálneho prokurátora v minulom volebnom období,“ dodal. Podľa Fica snahou zvoliť vlastného politického nominanta na tento post vtedajšia opozícia „doslova zlomila chrbticu demokracii, keď rôznymi protiústavnými kontrolnými mechanizmami a dokonca i zmenou tajnej voľby na verejnú nútila vlastných poslancov hlasovať v rozpore s ich slobodným presvedčením„. Šéf kabinetu si myslí, že po dnešných vyjadreniach predstaviteľov opozície je evidentné, že im vyhovuje súčasný stav na generálnej prokuratúre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicIvan GašparovičJozef ČentéšPavol HrušovskýPavol PaškaRobert FicoVladimír Mečiar