BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) –
Kauza Jozef Čentéš
Prezident Gašparovič odmietol vymenovať za generálneho prokurátora kandidáta Jozefa Čentéša, ktorého zvolil parlament 17. júna 2011.
Prezidentovo odôvodnenie nevymenovania má deväť strán, Gašparovič v nich cituje výroky politikov, ktoré k tajnej voľbe vyslovili v rôznych médiách. Hlava štátu argumentuje, že pre voľby generálneho prokurátora bolo na ústavný súd podaných viacero oznámení.
„Už len samotný výpočet a charakter týchto podaní a postavenie ich autorov dostatočne svedčia o tom, že voľba kandidáta nebola jednoznačná a že sa stala predmetom politického boja,“ konštatuje prezident.
Čentéš podal proti nevymenovaniu sťažnosť na ústavný súd, ktorý o nej ale doteraz nerozhodol, lebo je zablokovaný námietkami voči 12 z 13 ústavných sudcov. Vláda iniciovala a parlament už aj schválil novelu zákona o organizácii ústavného súdu, ktorá ho môže odblokovať.
Podľa zmenených pravidiel by v prípade zablokovania námietkami zaujatosti dostal prípad znova senát, ktorému bol pridelený ako prvému.
V Čentéšovom prípade by sa jeho sťažnosť dostala senátu v zložení Peter Brňák, Milan Ľalík a Marianna Mochnáčová, pričom Brňák a Ľalík boli pôvodne na základe Čentéšovej námietky z rozhodovania vylúčení.
Upozorňuje na to denník Sme a uvádza podrobnosti. Noviny pripomínajú, že senát Ústavného súdu SR vylúčil sudcu Petra Brňáka z rozhodovania v kauze Jozef Čentéš pre jeho zaujatosť. Aj tak mu v piatok minulý týždeň oznámila jeho tajomníčka, že mu na pokyn predsedníčky súdu Ivetty Macejkovej odovzdali celý spis.
Brňáka tento postup podľa Sme tak rozhorčil, že Macejkovej napísal e-mail, v ktorom sa voči tomu ohradil. V kópii ho poslal všetkým sudcom ústavného súdu. V liste píše, že na takéto konanie neexistuje žiadny zákonný dôvod. Nahliadol aj do takzvaného e-registra, kde zistil, že spis má stále pridelený sudca Ladislav Orosz, a nechápe, prečo mu ho Macejková odovzdala. Žiada ju, aby zabezpečila „právom predpokladaný postup v danej veci“.
Pre námietky zaujatosti voči takmer všetkým sudcom je Ústavný súd SR už niekoľko mesiacov zablokovaný a nevie vo veci rozhodnúť. Smer preto minulý týždeň prijal bleskovú novelu zákona. Tá hovorí, že v takýchto prípadoch má o veci rozhodovať senát, ktorému bol spis pridelený ako prvému. To je Brňákov senát. Zákon však ešte neplatí, prezident ho zatiaľ nepodpísal.
Prezident sa stále rozhoduje
Macejková podľa prezidentovho hovorcu Mareka Trubača nemôže vedieť, ako sa hlava štátu rozhodne, lebo „prezident o zákone s predsedníčkou súdu nehovoril“. Ivan Gašparovič sa vraj ešte rozhoduje, či ho podpíše.
Macejková si podľa Sme nemyslí, že zlyhala. Podľa nej pre prijatú novelu zákona „je pravdepodobné, že po následnom nadobudnutí účinnosti bude predmetný spis opätovne pridelený pôvodnému senátu“. Jeho členom je aj Brňák. Preto mu ho vraj „predbežne“ odovzdali.
Podsúvanie e-mailu novinám podľa nej „zasahuje do nezávislosti rozhodovacej činnosti súdu“. Po Brňákovom e-maile Macejková „zabezpečila“, aby až do platnosti zákona spis bol u nej. Brňák nechcel povedať, či ho Macejkovej vysvetlenie uspokojilo s tým, že ide o živú vec. Nesúhlasil ani so zverejnením e-mailu. Situáciu nechcel komentovať žiadny sudca zo súdu.
Čentéša Macejkovej vysvetlenie neuspokojilo
Jozef Čentéš sa na súde sťažuje na svoje nevymenovanie za generálneho prokurátora. „Postup predsedníčky súdu môže nasvedčovať pokusu z nerešpektovania práva na spravodlivé súdne konanie a práva na nestranného a zákonného sudcu v mojej veci,“ povedal pre Sme Čentéš. Neuspokojilo ho ani Macejkovej vysvetlenie.
„Slovenský právny poriadok neumožňuje žiadnemu štátnemu orgánu postupovať podľa zákona, ktorý doposiaľ nenadobudol účinnosť,“ tvrdí Čentéš. Ak aj zákon začne platiť, súd má podľa Čentéša povinnosť ho vykladať tak, aby bol v súlade s ústavou.
Opozícia už avizovala podanie na súd pre jeho protiústavnosť. Brňák napísal e-mail tri dni po tom, ako chcela väčšina sudcov súdu vyriešiť zablokovanú situáciu aj bez zákona. Macejková to pre schvaľovanie zákona nedovolila.
ZOJ: Vzniká atmosféra, spochybňujúca až základy právneho štátu
Nezávislá sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) vníma ako problém okolnosti sprevádzajúce voľbu a menovanie generálneho prokurátora. Tento problém najmä vzhľadom na dĺžku trvania a doterajšie spôsoby riešenia podľa ZOJ vzbudzuje v spoločnosti kontroverzné reakcie a atmosféru, spochybňujúce až základy právneho štátu.
„Hoci nie sme oprávnení posudzovať napr. ústavnosť ostatnej novely zákona o Ústavnom súde SR, považujeme za potrebné zdôrazniť, že je potrebné, aby tie štátne orgány, ktoré sa na probléme generálneho prokurátora podieľajú – Národná rada SR, Ústavný súd SR, prezident, vláda, minister spravodlivosti – dbali pri výkone štátnej moci náležite aj na následky svojich rozhodnutí a atmosféru, ktorú nimi v spoločnosti vytvárajú,“ uviedla prezidentka ZOJ Katarína Javorčíková.